Stanisław Szozda – krótka historia wielkiego sukcesu

Stanisław Szozda - krótka historia wielkiego sukcesu

Kiedy

10.09.2023    
10:00 - 17:00

Gdzie

Muzeum Ziemi Prudnickiej
ul. Bolesława Chrobrego 5, Prudnik, 48-200

Kategoria wydarzeń

Zachęcamy do oglądania muzealnej wystawy pt. „Stanisław Szozda – krótka historia wielkiego sukcesu”.

Stanisław Szozda niewątpliwie należy do grona wybitnych i utalentowanych kolarzy szosowych XX wieku. Jego pierwszym klubem był LZS Prudnik, gdzie los zetknął go ze wspaniałym fachowcem, trenerem Franciszkiem Surmińskim. W dalszej karierze był zawodnikiem Legii Warszawa, a w latach 1973 – 79 LKS Ziemi Opolskiej. W kadrze narodowej jego pierwszym trenerem był zasłużony sportowiec Henryk Łasak.

Stanisław Szozda mając zaledwie dwadzieścia lat (w 1970 r.), razem z Edwardem Barcikiem, wywalczył pierwsze mistrzostwo Polski. Dwa lata później zdobył srebrny medal w wyścigu drużynowym na igrzyskach olimpijskich w Monachium, a 1976 roku powtórzył ten wynik na igrzyskach w Montrealu. W swoim dorobku posiada także medale i puchary z Mistrzostw Świata, z Wyścigu Dookoła Polski oraz z Wyścigu Pokoju w 1974 roku, którego był triumfatorem. Stanisław Szozda prezentował swoje możliwości i ogromny talent w wyścigach na całym świecie, gromadząc trofea z różnych jego zakątków.

Na wystawie prezentowane są m.in. dwa srebrne medale z igrzysk olimpijskich w Monachium (1972) i Montrealu (1976). Należą one z pewnością do największych osiągnięć sportowca. Na ekspozycji można również zobaczyć m.in. medale z Mistrzostw Świata, puchary, pamiątki, koszulki i rowery, na których jeździł Stanisław Szozda.

Zwiedzanie jest wydarzeniem towarzyszącym 10. Memoriałowi im. Stanisława Szozdy.

Opublikowano 2023-09-10 , 10:00:00 Autor: mwisniewski