Miasta partnerskie

NORTHEIM (Niemcy)
Link do strony

W dniu 26 marca 1990 r. władze Prudnika podpisały porozumienie o współpracy z niemieckim miastem Northeim (Niedersachsen). Do nawiązania partnerskich stosunków doszło dzięki luźnym kontaktom prywatnym, bowiem wielu mieszkańców Northeim i okolic pochodzi z Ziemi Prudnickiej. Udało się nawiązać współpracę w zakresie oświaty, kultury, sportu i turystyki. Zorganizowano np. wspólne wystawy artystów plastyków, wymianę młodzieży szkolnej, spotkania środowiskowe oraz występy zespołów podczas dni obu miast. Dobrze współpracują ze sobą szkoły muzyczne Prudnika i Northeim. Mieszkańcy niemieckiego miasta pomogli finansowo w remoncie zabytkowej fontanny na prudnickim rynku, udzielili także pomocy po powodzi w 1997 r. Obecnie trwa wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania administracji samorządowej. 17 czerwca 2000 roku władze Gminy podpisały partnerskie porozumienia o współpracy z miastami: Nadwirna na Ukrainie oraz Bohumin w Republice Czeskiej.

BOHUMIN (Czechy)
Link do strony

Umowa partnerska z Prudnikiem została zawarta w 2000r. Miasto niedaleko granicy z Polską, leży w części ostrawskiej kotliny, tworzonej głównie przez niwy rzek Odry i Olzy. Obecnie miasto liczy około 23.365 mieszkańców.
Znajduje się tu przejście kolejowe i drogowe Bohumin-Chałupki. Przeważająca większość ekonimicznie aktywnej ludności pracuje w miejscowych zakładach – Hucie i Druciarni Bohumin S.A., Bonatrans S.A., Koleje Czeskie – stacja kolejowa i przewozowa, Bohemie Sp. z o.o., Bekaert-ZDB Sp. z o.o., Rockwool S.A. i w szeregu mniejszych przedsiębiorstwach, zakładach, spółkach, oraz innych na terenie miasta.

KRNOV (Czechy)
Link do strony

Umowa o współpracy partnerskiej z Prudnikiem została podpisana w styczniu 2002 roku. Krnov położony na przejściu granicznym Krnov-Pietrowice jest znaczącym ośrodkiem życia gospodarczego, kulturalnego i społecznego czeskiego Śląska i liczy około 25 tysięcy mieszkańców.
Miasto powstało w XIII wieku a od XIX wieku Karniów jest miastem przemysłowym z dominującym przemysłem włókienniczym, maszynowym i spożywczym.

W szerokim świecie miasto to zasłyneło z produkcji organów. Ma ono połączenia kolejowe z Ołomuńcem, Ostrawą, Opawą, i Jesenikiem. Centrum historyczne Karniowa z kamienicami mieszczańskimi, zamkiem, arkadami, gotycką salą koncertową oraz kościołami barokowymi świadczy o bogatej przeszłości miasta.

SAN GIUSTINO (Włochy)
Link do strony

Współpraca rozpoczęła się podpisaniem w Prudniku w 2002 r. umowy partnerskiej. Miejscowość liczy około 10.447 mieszkańców-położona w regionie Umbria ze stolicą Perugia. San Giustino posiada korzystne położenie turystyczne tj. 70 km od Asyżu, 180 km do Rzymu, 110 km do Florencji.

W regionie występuje przewaga przemysłu rolno-przetwórczego z uprawą tytoniu i winorośli. Dobrze rozwinięty przemysł drzewny, galanteria drzewna, metalowy i rzemiosło. Liczne zabytki wskazują na ślady istnienia dawnej kultury rzymskiej.

NADWIRNA (Ukraina)

Miasto partnerskie na mocy porozumienia z Prudnikiem w 2000 r. Malownicze miasto powiatowe w województwie Ivano-Frankowskim w Karpatach. Liczy około 23.000 mieszkańców. Posiada centrum sportowe z prężną drużyną judo. Dobrze rozwinięty przemysł naftowy i drzewny.

Najnowsze aktualności

Ostrzeżenie meteo – przymrozki 18.04.2024r.

Czytaj więcej

OSTRZEŻENIE METEO – OBLODZENIE(1) 18.04.2024

Czytaj więcej

Uwaga zmiana siedziby Obwodowej Komisji Wyborczej

Burmistrz Prudnika informuje, że postanowieniem Nr 46/2024 Komisarza Wyborczego Opole II – ...

Czytaj więcej

OBWIESZCZENIE

Wojewody Opolskiego z dnia 29 grudnia 2023r. o przeprowadzeniu kwalifikacji wojskowej na terenie ...

Czytaj więcej

Sprawozdanie z opiniowania projektu GPR Gminy Prudnik do 2030...

Czytaj więcej

Oferta realizacji zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony...

Informuję, iż od dnia 17 kwietnia 2024 r. zostaje zamieszczona do publicznego wglądu oferta reali...

Czytaj więcej
Wszystkie aktualności