10. Memoriał im. Stanisława Szozdy – relacja

Opublikowano 13.09.2023 , 13:40:59 Autor: wioleta-kosek

Jubileuszowa edycja Memoriału im. Stanisława Szozdy, która odbyła się 10 września br. w Prudniku, była wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla miłośników kolarstwa, ale także dla całej społeczności. To dzień, który na stałe wpisał się w historię miasta, upamiętniając nie tylko wybitnego sportowca, ale także promując zdrowy tryb życia i sportową pasję.

Wspomnienie o Kolarzu

Stanisław Szozda to postać, która zasłużyła na miano legendy polskiego kolarstwa. Jego osiągnięcia na trasach wyścigowych, skromność i profesjonalizm zyskały mu szacunek nie tylko w kraju, ale również za granicą. Dlatego też dziesięć lat temu, Prudnik postanowił uczcić pamięć tego wyjątkowego sportowca organizując Memoriał im. Stanisława Szozdy. 

W przeddzień 10. Memoriału im. Stanisława Szozdy odbyła się Jubileuszowa Gala, o której pisaliśmy: https://prudnik.pl/aktualnosci/jubileuszowa-gala-10-memorialu-im-stanislawa-szozdy-wspomnienia-wyroznienia-i-muzyka/

Jubileuszowa Gala

Dla uczestników Memoriału, zarówno zawodowców, jak i amatorów, jubileuszowa edycja była wyjątkowym wyzwaniem. Różnorodne trasy przygotowane specjalnie dla różnych grup wiekowych umożliwiły każdemu znalezienie odpowiedniego wyzwania. Doświadczeni zawodnicy stawili czoła wyzwaniu na trasie liczącej aż 48 kilometrów, testując swoje umiejętności i wytrzymałość. Start i meta wyścigu usytuowane były na Rynku, co dodatkowo wzmocniło emocje zawodników i kibiców.

Najmłodsi kolarze zmierzyli się z trasą liczącą 1600 metrów, kierując swoje pierwsze kroki w kolarskiej rywalizacji w corocznej rozpoczynającej Paradzie Rowerowej dzieci do lat 11.

Warto podkreślić, że 10. Memoriał im. Stanisława Szozdy to nie tylko wyścig kolarski, ale również wyjątkowa okazja do rodzinnego spędzenia czasu. Strefa dla dzieci wzbogaciła imprezę o niezapomniane chwile zabawy. Dmuchane zamki, animacje i fruitbike dostarczyły najmłodszym uczestnikom wielu emocji i radości.

W tym roku wydarzenie skupiło się nie tylko na kolarstwie, ale również na sztuce kulinarnej. Konkurs Kulinarny „Dobre z Lasu” zgromadził Koła Gospodyń Wiejskich oraz szkoły o profilu gastronomicznym, aby prezentować swoje umiejętności kulinarne. A dodatkowo, jako sędzię konkursu, przywitała nas postać znanego kucharza Karola Okrasy. To była wyjątkowa okazja do nauki i dzielenia się pasją kulinarną.
Konkurs „Dobre z Lasu” był współorganizowany z Lasami Państwowymi, Nadleśnictwem Prudnik.

W Muzeum Ziemi Prudnickiej można było zwiedzać stałą wystawę poświęcona Stanisławowi Szoździe. Od unikatowych zdjęć po osobiste wspomnienia, to miejsce dostarczyło emocji i wrażeń każdemu, kto chciał poznać historię tej kolarskiej legendy. W piątek przed Memoriałem chętni uczestnicy mieli szansę wyruszyć na nocną pieszą wycieczkę. W świetle lamp naftowych, podążając „Śladami legendy polskiego kolarstwa,” wszyscy uczestnicy udali się na wyjątkową nocną podróż w czasie.

Na koniec dnia złożono kwiaty pod pomnikiem Stanisława Szozdy przy ul. Kościuszki w Prudniku.

Jubileuszowa edycja Memoriału im. Stanisława Szozdy to nie tylko święto kolarstwa, ale również okazja do wspólnego świętowania pasji sportowej i zdrowego trybu życia. To również hołd dla wyjątkowego sportowca, który zainspirował kolejne pokolenia kolarzy. Prudnik przez dziesięć lat okazywał szacunek i wdzięczność wobec Stanisława Szozdy, tworząc przy tym niezapomniane chwile dla mieszkańców i gości miasta.

10. Memoriał im. Stanisława Szozdy to doskonały przykład, jak sport może łączyć ludzi, czerpać inspirację z przeszłości i tworzyć niezapomniane chwile teraźniejszości. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej wyjątkowej uroczystości. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnej dekady pasji kolarskiej w Prudniku!

„O!polskie na żywo” – 10. Memoriał im. Stanisława Szozdy. Zobacz program

Wyniki wyścigów dostępne są na stronie: https://akces-sport.pl/wyniki/?fbclid=IwAR0D2izaV9PKMw9sjT_lZ6eF2MpN_EpJV5SryPqkgu9A40l61u0jTzuo0XA