Rekordowa frekwencja podczas Rajdu Rowerowego

Opublikowano 25.04.2023 , 08:56:36 Autor: wioleta-kosek

Blisko stu siedemdziesięciu uczestników, wspólnie z Burmistrzem Prudnika, pokonało w sobotę 22 kwietnia br. trasę VIII Turystycznego Rajdu Rowerowego, prowadzącą po malowniczych zakątkach Prudnika i okolic.

Wydarzeniu corocznie przyświeca motto: „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”. Odbywający się na wiosnę, zapoczątkowany w roku 2016 rajd, stanowi okazję do upamiętnienia postaci oraz sportowych dokonań patronujących mu dwóch wielkich osobowości prudnickiego i polskiego sportu.
Jednocześnie tradycyjnie oficjalnie otwiera on prudnicki sezon rowerowy. Niezmiennie od początku, celem rajdu pozostaje też popularyzacja turystyki rowerowej i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także walorów przyrodniczych i kulturowych Ziemi Prudnickiej oraz Gór Opawskich.
Wydarzenie – tradycyjnie organizowane przez Agencję Sportu i Promocji w Prudniku, we współpracy z PTTK Prudnik – Oddziałem Sudetów Wschodnich – ma zatem charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.

Otwierając sobotnie wydarzenie, Grzegorz Zawiślak doceniał także bardzo dobrą, rekordową w tym roku frekwencję i szeroki przekrój wiekowy uczestników – od dzieci do seniorów. Podkreślając jednocześnie, że wszyscy oni są „młodzi duchem”, zachęcał przy tym zebranych do propagowania rajdu wśród znajomych, by jak najwięcej osób brało w nim udział, aktywnie spędzając czas.

Blisko 170 osób stanęło na starcie VIII Turystycznego Rajdu Rowerowego „Śladami Franciszka Surmińskiego i Stanisława Szozdy – legend polskiego kolarstwa”

Wzorem lat ubiegłych, VIII Turystyczny Rajd Rowerowy wystartował z Parku Miejskiego w Prudniku, a jego metę wyznaczono na błoniach klasztornych przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie. Szczęśliwie, pogoda – po raz kolejny – dopisała, pozwalając cieszyć się słońcem i podziwiać atrakcyjne krajobrazy pogranicza.

Uczestnicy – wśród których byli zarówno mieszkańcy Gminy Prudnik oraz sąsiednich miejscowości (m.in. Głuchołazy, Trzebina, Lubrza, Ścinawa Mała), jak i przyjezdni z całego regionu (w tym z: Opola, Kędzierzyna-Koźla, Brzegu, Niemodlina, Nysy, Korfantowa, Głubczyc, Raciborza), a nawet z Rybnika – mieli do pokonania malowniczą, ale miejscami także wymagającą (po wielodniowych opadach) trasę, o długości około 24 km.
Biegła ona z Prudnika, kolejno do Jasiony, Skrzypca i Dytmarowa, następnie w stronę Krzyżkowic, gdzie znajdował się punkt kontrolny, następnie zmierzając przez las do Trzebiny i prowadząc ostatecznie do mety przy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku.

Mapa trasy Rajdu

Na mecie na wszystkich czekał już rodzinny piknik i wiele atrakcji. Wśród tych kulinarnych, możliwość uraczenia się wybornym bograczem i samodzielnie upieczoną na ognisku kiełbasą.


Można było również wziąć udział w prowadzonych przez instruktorów prudnickiego PTTK konkurencjach sprawnościowych: rzutach do tarczy, slalomie na hulajnodze, czy przeciąganiu opony na linie. Warto było podjąć wysiłek, bo na zwycięzców rywalizacji czekały atrakcyjne upominki, w postaci m.in. akcesoriów turystycznych oraz gadżetów promocyjnych Gminy Prudnik.
Była również okazja do odwiedzenia stoiska informacyjnego Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, miasteczka ruchu drogowego dla dzieci czy obejrzenia z bliska wnętrza policyjnego radiowozu.

VII Turystyczny Rajd Rowerowy objęły patronatem medialnym: TVP3 Opole, Radio Opole, Radio Doxa, Radio Park FM, Tygodnik Prudnicki / terazprudnik.pl, Gazeta Prudnik24, Portal Turystyczny Góry Opawskie.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy wspomogli organizację tego wydarzenia. Szczególne zaangażowanie po raz kolejny okazali przewodnicy z Klubu Turystyki Rowerowej PTTK Prudnik. To grupa energicznych i przyjaznych osób, które prowadzą uczestników rajdu po trasie, ubarwiając czas licznymi ciekawostkami i jednocześnie czuwając nad bezpieczeństwem rowerzystów.

Za wspólnie spędzony czas dziękujemy również wszystkim uczestnikom, licząc na ponowne spotkanie już za rok.

Więcej zdjęć z rajdu znajdziecie na stronie ASiP na Facebooku: https://www.facebook.com/asipprudnik