Dożynki Wiejskie w Wierzbcu – Święto Obfitości i Radości!

Opublikowano 21.08.2023 , 11:27:53 Autor: wioleta-kosek

W minioną sobotę, 19 sierpnia, w miejscowości Wierzbiec odbyły się coroczne Dożynki Wiejskie – uroczystość związana z dziękczynieniem za plony i obchodzeniem obfitości, która przynosi ze sobą zakończenie żniw. Wśród radosnego nastroju mieszkańcy oraz goście zjednoczyli się, by wspólnie uczcić tę tradycyjną i wyjątkową okazję.

Dożynki wiejskie w Wierzbcu 2023

Symboliczny Podział Chleba Obfitości

Na czele ceremonii podziału chleba stanęli Starości dożynkowi, Julita i Damian. Ten długo oczekiwany moment jest symbolem obfitości i hojności, jakie przyniosły ze sobą tegoroczne plony. Wspólne krojenie chleba jest wyrazem dziękczynienia za to, co natura dała oraz podziękowaniem za ciężką pracę, którą wkładają rolnicy, by plony mogły dojrzeć i zostać zebrane.

Uroczyste Otwarcie – Wspólna Radość

Oficjalne świętowanie Dożynek 2023 zostało rozpoczęte mszą świętą w kościele parafialnym w Szybowicach, a o godzinie 11:00 Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, wraz z mieszkańcami Wierzbca złożył hołd naturze i tradycji wiejskiej. Po oficjalnym otwarciu dzieci miały okazję poskakać na dmuchańcach, a także ochłodzić się pod wodną kurtyną zorganizowaną przez strażaków.

Zabawa do Białego Rana

Wieczorem z okazji wiejskich dożynek zorganizowano zabawę taneczną. Muzycznym przewodnikiem przez tę noc był Dj Domin, który umiejętnie mieszał utwory i dopasowywał je do różnych gustów i stylów tanecznych. Mieszkańcy i zaproszeni goście wirowali na parkiecie, wyrażając swoją radość i swobodę poprzez rytm muzyki.

Tradycja, Wspólnota i Radość

Dożynki Wiejskie w każdej wsi to więcej niż tylko tradycyjne święto plonów. To chwila, w której mieszkańcy jednoczą się w duchu wspólnoty, dzielą się radością z obfitych zbiorów i spędzają czas w towarzystwie rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Jest to również okazja do docenienia pracy rolników, którzy cały rok trudzą się na polach, by przynieść do naszych stołów zdrowe i pyszne plony. Mieszkańcom Wierzbca udało się stworzyć wyjątkową atmosferę pełną radości, muzyki i wspólnych tańców.

Sołtys Wierzbca Mieczysław Mrozek