Projekcja filmu „Wyklęty” | „Artystyczne zaduszki”
W ramach „Artystycznych zaduszek” (4-6 listopada) Prudnicki Ośrodek Kultury i Kino Diana zapraszają na projekcję filmu „Wyklęty” i spotkanie z jego reżyserem – Konradem Łęckim.
5 listopada | środa
godz. 19:00
Kino Diana | wstęp wolny
Akcja filmu toczy się w Polsce w latach 1945-1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski.
Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa.
Film otrzymał nominację do Złotych Lwów Gdańskich na PFFF w Gdyni, oraz Nagrodę KRRiT.
Konrad Łęcki (ur. 13.12.1976 r. w Kielcach) – absolwent Wydziału Prawa Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Kielcach oraz reżyserii na Akademi Filmu i Telewizji w Warszawie. Ukończył także studio aktorskie Lart w Krakowie.
Autor filmów fabularnych i krótkometrażowych. Najważniejsze z nich to:
• „Pre mortem” – opowieść o oficerach polskich zamordowanych w Katyniu,
• „Grudniowe rozmowy” & „Zomoza” – filmy poruszające tematykę Stanu Wojennego,
• „Wyklęty” (2017)
W 2018 r. Konrad Łęcki został odznaczony „Medalem 100-lecia Niepodległości”.
Obecnie pracuje nad filmem „Pogranicznik”, którego akcja dzieje się na granicy polsko-białoruskiej w roku 2022.
Opublikowano 2025-11-05 , 00:00:00 Autor: bzator