• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Uroczystości upamiętniające rzeź wołyńską w Niemysłowicach

3.png

10 lipca 2022 r. w Kościele pw. Św. Anny w Niemysłowicach odbyła się uroczysta Eucharystia, która sprawowana była przede wszystkim o pokój w Ukrainie, ale również w celu uczczenia pamięci poległych w czasie rzezi wołyńskiej.

W uroczystości udział wzięli Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, lokalna społeczność oraz uchodźcy z Ukrainy przebywający w okolicy. 

"Pamięć o II Wojnie Światowej i o tym co wydarzyło się w Wołyniu to fakt, który musi nas przestrzec, aby nie odrodziło się tamto zło, żeby walczyć z tym złem i dążyć do pojednania. Dzisiaj staramy się, aby droga pomocy i przyjaźni budowała pokój na przyszłość. Jednak, żeby go zbudować musimy pamiętać o naszej trudnej historii. Mamy obowiązek o tym pamiętać i pamiętamy! Ale chcemy również jedności i pokoju. Chcemy budować nową Europę, zarówno przez pryzmat tożsamości historycznej, ale i w miłości, która może spowodować, że jako narody będziemy się rozwijać. Tego życzę narodowi polskiemu i ukraińskiemu." - mówił burmistrz w swoim przemówieniu.

Po Mszy św. pod pomnikiem pamięci rzezi wołyńskiej złożono kwiaty.