Honorowy Obywatel Gminy Prudnik
WALERIA NABZDYK
Urodzona 16 IX 1901 r. Mając 20 lat uczestniczyła w III Powstaniu Śląskim jako sanitariuszka, przechodząc szlak bojowy podgrupy "Bogdan".
Rok później objęła posadę polskiej nauczycielki, a w wieku 22 lat wstąpiła do Związku Polaków w Niemczech. Kolejne lata wypełniła jej praca pedagogiczna w szkołach polskich na Śląsku. Po wojnie zamieszkała z mężem w Prudniku. Wychowała ośmioro własnych dzieci i syna przyjaciółki - nauczycielki, która zginęła w Oświęcimiu.
Waleria Nabzdyk zawsze udzielała się społecznie, była aktywną działaczką kultury oraz prudnickich towarzystw regionalnych. Uhonorowano ją wieloma wysokimi odznaczeniami m.in. Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.
OJCIEC JAN GÓRA
Rada Miejska w Prudniku uchwałą Nr XXX/393/2008 z dnia 25 września 2008 roku nadała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Prudnik Ojcu Janowi Górze, za szczególne zasługi w propagowaniu historii Ziemi Prudnickiej przez pryzmat Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz za wszelką inną działalność dająca świadectwo o społeczności tutaj mieszkającej.
Jan Wojciech Góra OP – Prudniczanin - zakonnik z Poznania, doktor teologii, duszpasterz akademicki. Od 1997 roku organizator Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży na Polach Lednickich. Animator ośrodka duszpasterstwa akademickiego "Respublica Dominicana" w Jamnej. W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów, w latach 1967-1974 studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie. W latach 1977-1987 był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, a od 1987 jest duszpasterzem akademickim w Poznaniu w kościele Królowej Różańca Świętego. Ojciec Jan Góra w swojej szczególnej działalności nie zapomina o swoim rodzinnym mieście Prudniku. Jest jego ambasadorem wśród różnych środowisk naszego kraju. Szczególnym wspomnieniem ojca Góry jest współczesna historia Prudnika, w tym uwięzienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w Prudniku Lesie. Wraz z zakonnikami zakonu Franciszkanów w 2001 roku był współorganizatorem centralnych uroczystości w Prudniku w ramach obchodów Dni Prymasowskich w Polsce. Jest przyjacielem i „duchowym opiekunem” młodzieży Gimnazjum Nr 1 w Prudniku im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspólnie z Janem Grzegorczykiem jest autorem hymnu Gimnazjum Pt. „Tylko orły szybują nad granią”. Podejmowanie ogromnej ilości przedsięwzięć związanych z naszym miastem to jego promocja w Polsce. Autor między innymi książek „Skrawek nieba albo o Ojcu i Królu” oraz „Ukłoń się Jasiu! Prudnikowi”.
OJCIEC ANTONI DUDEK
Rada Miejska w Prudniku uchwałą Nr XLI/612/2009 z dnia 29 czerwca 2009 r. nadała Ojcu Antoniemu Dudkowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Prudnik za szczególne zasługi w propagowaniu historii i kultury Ziemi Prudnickiej oraz za wszelką inną działalność dającą świadectwo o społeczności w niej mieszkającej.
O. Antoni Dudek - historyk, palestynolog, misjonarz, franciszkanin, poliglota, rysownik. Członek franciszkańskiej Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych we Wrocławiu. Opublikował kilkanaście pozycji dotyczących historii Kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku. Początkowo pracował w Raciborzu i Gliwicach. W latach 80-tych był duszpasterzem akademickim we Wrocławiu. Pracował jako misjonarz w Izraelu, na Rodos i w Jordanii (Góra Nebo). Po powrocie do Polski został przełożonym klasztoru franciszkanów w Prudniku – Lesie. W 2006 r. zbudował w Prudniku wierną kopię starożytnej łodzi odnalezionej nad Jeziorem Genezaret w Izraelu i podarował ją duszpasterstwu lednickiemu. Liczne prace naukowe i publikacje poświęcił m. in. Sanktuarium Św. Józefa w Prudniku – Lesie jako miejscu uwięzienia Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz miastu Prudnik i ludziom w nim mieszkającym.
JADWIGA WILEJTO
Rada Miejska w Prudniku uchwałą Nr XLVII/731/2009 z dnia 19 listopada 2009 r. nadała Pani Jadwidze Wilejto tytuł Honorowego Obywatela Gminy Prudnik za szczególne osiągnięcia w łucznictwie w kraju i za granicą oraz całokształt działalności na rzecz sportu.
Jadwiga Wilejto - łuczniczka, trenerka, sędzia, działaczka sportowa, olimpijka z Monachium, Montrealu i Moskwy. Jej kariera sportowa przypada na lata 1960-1985. Należała m. in. do klubu Obuwnik Prudnik. Podczas Mistrzostw Polski zdobyła 39 medali. 42 razy pobiła rekord Polski. Złota i srebrna medalistka Mistrzostw Świata i Europy. Została uhonorowana tytułem Mistrzyni Sportu.
Po zakończeniu kariery sportowej została nauczycielem wychowania fizycznego w Prudnickiej Szkole Podstawowej. Była również trenerką w klubie sportowym Obuwnik Prudnik. Działacz społeczny w PKOl, Polskim Związku Łuczniczym. W latach 2003-2004 pełniła funkcję prezesa Polskiego Związku Łuczniczego.
Odznaczona:
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
- trzykrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe
- Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
-
Franciszek Surmiński
28-02-2020