• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

E-recepta bez wychodzenia z domu

Chorujesz przewlekle i potrzebujesz wykupić leki? Jednak nie chcesz wychodzić z domu, by nie narażać się na zarażenie koronawirusem?  Nie musisz iść do przychodni po receptę! Aby ograniczyć wyjścia z domu, skorzystaj z e-recepty. Co ważne, w ten sposób możesz również kupić leki dla swoich bliskich!


E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjną, papierową receptę. W praktyce możesz otrzymać ją na dwa sposoby:
•    SMSem – w formie 4-cyfrowego kodu lub
•    e-mailem – z załączonym plikiem PDF, zawierającym informacje o e-recepcie.


Jeśli chorujesz przewlekle lub przyjmujesz na stałe leki, Twój lekarz lub położna może wystawić Ci e-receptę np. po konsultacji  telefonicznej. Niepotrzebna będzie wtedy wizyta na miejscu w przychodni, co w obecnej sytuacji jest ogromnym ułatwieniem.

Jak zrealizować e-receptę?

W aptece zamiast wręczyć farmaceucie papierową receptę, podajesz:
•    swój numer PESEL i 4-cyfrowy kod, który dostałeś SMSem lub
•    pokazujesz na ekranie smartfona kod kreskowy, który otrzymałeś w pliku PDF – farmaceuta go zeskanuje.

Inne zalety e-recept

To rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim – ogranicza ryzyko, że farmaceuta źle odczyta niewyraźne pismo lekarza, który wypisywał receptę. Poza tym – w przypadku, gdy na jednej recepcie przepisano Ci różne leki, możesz kupować je osobno na tę samą e-receptę, bez konieczności brania w przychodni odpisu recepty.
W dodatku, każda z e-recept zapisuje się automatycznie na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W każdej chwili możesz więc sprawdzić na nim nazwę leku czy jego dawkowanie.

Chroń szczególnie narażonych na koronawirusa – kup dla nich leki

Jeśli masz w swoim otoczeniu seniorów czy osoby o obniżonej odporności, dla których przebieg zakażenia koronawirusem może okazać się szczególnie ciężki, możesz wykupić dla nich leki, korzystając z e-recepty.
Bliska Ci osoba może upoważnić Cię do dostępu do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Warunek jest jeden: Ty również musisz je posiadać. Stajesz się wtedy niejako pełnomocnikiem Twojego bliskiego na taki okres i w takim zakresie, w jakim Cię do tego upoważni. Wszystko to można załatwić online, odpowiednio zmieniając ustawienia na IKP.
Szczegółową instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl
Co więcej, w ustawieniach konta możesz podać swój numer telefonu lub adres e-mailowy, by powiadomienia o e-recepcie przychodziły bezpośrednio do Ciebie.

Internetowe Konto Pacjenta – co to właściwie jest?

To bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia. Na Internetowym Koncie Pacjenta sprawdzisz różnego rodzaju informacje dotyczące stanu Twojego zdrowia – historię lekarskich wizyt, wystawionych skierowań czy e-recept właśnie.
Nie musisz się nigdzie rejestrować. Wejdź na stronę pacjent.gov.pl i zaloguj się na swoje konto za pomocą:

•    Profilu Zaufanego;
•    e-dowodu (musisz użyć odpowiedniego czytnika);
•    za pomocą konta bankowego iPKO lub Inteligo.

 

Źródło tekstu: https://www.gov.pl/web/koronawirus/leki
Więcej przeczytasz na stronie: pacjent.gov.pl