• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Maciej Dahms Zasłużonym dla Miasta i Gminy Prudnik

Rada Miejska w Prudniku uchwałą Nr XIV/239/2019 z dnia 29 sierpnia 2019 roku, nadała tytuł Zasłużonego dla Miasta i Gminy Prudnik - Panu Maciejowi Dahmsowi za szczególne zasługi na rzecz mieszkańców Gminy Prudnik – w tym za wspieranie dialogu między mieszkańcami Prudnika i Northeim oraz wzajemne poznanie się.

26 marca 1990 r. władze Prudnika podpisały porozumienie o współpracy z niemieckim miastem Northeim (Niedersachsen). Do nawiązania partnerskich stosunków doszło dzięki mieszkańcom Norheim pochodzącym z Ziemi Prudnickiej. Wówczas miasta Prudnik i Northeim nawiązały współpracę w zakresie oświaty, kultury, sportu i turystyki. Do dzisiaj organizowane są wspólne wystawy artystyczne i spotkania środowiskowe oraz występy zespołów podczas dni obu miast. Elementem współpracy jest również wymiana młodzieży szkolnej.

Osobą bezpośrednio związaną ze współpracą niemal od samego początku Pan Maciej Dahms, na stałe mieszkający w Northeim i pracujący w jednostce organizacyjnej miasta. Pan Maciej Dahms jest poniekąd ambasadorem Northeim w Prudniku i Prudnika w Northeim. Z jego zaangażowaniem i pomocą przez blisko 30 lat organizowane są wspólne spotkania partnerskie, których efektem były przede wszystkim nawiązane kontakty pomiędzy placówkami oświatowymi naszych miast, ale także indywidualne kontakty pomiędzy mieszkańcami Prudnika i Northeim. Tym co najbardziej wyróżnia tą współpracę jest udział w większości przedsięwzięć młodzieży, która w ten sposób wypełnia porozumienie o współpracy naszych miast z 1990 roku.

Pan Maciej Dahms był pomysłodawcą i współorganizatorem Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych, których historia sięga już 16 lat. Uczestniczył w zrealizowaniu projektu „Orkiestry Koniczynowej”, która z udziałem naszej szkoły Muzycznej i młodzieży z Northeim skupiła wokół siebie również młodzież z Austrii i Francji. Franciszek Maciej Dahms uczestniczy w większości imprez, na których prezentowany jest potencjał naszego miasta partnerskiego.

 

 

PDF239. Uchwała Rady Miejskiej w Prudniku nr XIV-239-2019 z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie nadania odznaki Zasłuzony dla Miasta i Gminy Prudnik.pdf (211,23KB)