• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Prudnik na X Festiwalu miast Cittaslow

W dniach 28-29 czerwca delegacja Prudnika uczestniczyła w święcie miast członkowskich Sieci Cittaslow. Festiwal co roku odbywa się w innym mieście należącym do tej międzynarodowej sieci. W tym roku gospodarzem wydarzenia  było Górowo Iławeckie położone na Warmii i Mazurach. Festiwal Cittaslow jest prezentacją dorobku i potencjału miejscowości skupionych w Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, których najliczniejsza grupa znajduje się w regionie warmińsko-mazurskim. Podczas festiwalu w Górowie Iławeckim odbyło się Krajowe Zebranie Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow oraz Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia „Polskie Miasta Cittaslow”. Miasto Prudnik reprezentował Grzegorz Zawiślak Burmistrz Prudnika oraz Ryszard Zwojewski Kierownik Referatu Programów Rozwojowych a ofertę miasta na festiwalu prezentowały dwie pracownice Muzeum Ziemi Prudnickiej. Podczas zebrania władze krajowe przyznały Pani Alicji Twardowskiej – Jania specjalne wyróżnienie za szczególne zasługi i zaangażowanie dla promocji i rozwoju idei Cittaslow. Pani Alicja Twardowska – Jania wyróżniona została za niebywałą aktywnością w upowszechnianiu idei Cittaslow w południowej części naszego kraju.  W uzasadnieniu uchwały przyznającej Pani Alicji Twardowskiej – Jania wyróżnienie podkreślono, iż  Pani Alicja Twardowskiej – Jania jest  propagatorką zaszczepienia idei Cittaslow na prudnicki grunt.  Dzięki uporowi i determinacji idea sieci Cittaslow trafiła na podatny grunt w mieście Głubczyce, które również pomyślnie przeszło proces certyfikacji i jest członkiem sieci.   Pani Alicja Twardowskiej – Jania organizowała i prowadzi spotkania autorskie z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi szczególnie aktywnie na terenie województwa opolskiego (m.in  gminy Głuchołazy czy Kietrz) oraz dolnośląskiego (gminy Oborniki Śląskie, Wołów czy Prusice)  promując wszelkie działania, które składają się na koncepcję dobrego życia.

W sobotę miasteczka Cittaslow przygotowały specjalne stoiska promujące walory swoich gmin, kuchnię regionalną, muzykę ludową a rzemieślnicy i rękodzielnicy swoje wyroby. Na prudnickim stoisku zostały zaprezentowane liczne wydawnictwa promocyjne, pamiątki oraz produkty lokalne. Pracownicy Muzeum Ziemi Prudnickiej przeprowadzali warsztaty tkackie, które cieszyły się bardzo dużymi zainteresowaniem.

W konkursie na najładniejszego ślimaka przygotowanego przez miasta zwyciężył Prudnik ! W prace nad przygotowaniem ślimaka, które trwały dwa tygodnie, zaangażowała się grupa 10 seniorów z Klubu „Senior +”.  Prudnicki ślimak został uszyty z juty a ozdobiły go ręcznie wykonane detale takie jak: kapelusz, kwiaty, domki oraz szarfa z nazwą miasta wyszyta haftem krzyżykowym. 

W konkursie na najładniejsze stoisko festiwalowe I miejsce zajął Rzgów, zaś super zwycięzcą festiwalu jury ogłosiło Sępopol.

Warto podkreślić, iż Festiwal Miast Cittaslow odbędzie się w roku 2022 w Prudniku i będzie to jego już XIII edycja.

Dla przypomnienia Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow. Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój.  Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem.
Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. W naszym województwie do sieci miast należy Prudnik i Głubczyce. Na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.