• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Zakończyła się 22. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego

22. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego przeszła do historii. W tym roku było kolorowo, różnorodnie i gwarnie. Pogoda na szczęście dopisała i przez 3 dni trwania imprezy zanotowano rekord frekwencji. Ponad 11 tys. osób wzięło udział w Wystawie w roli odwiedzających.

22. edycja była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.

ologowania.png

Oficjalnego otwarcia Wystawy dokonał w piątkowe popołudnie Burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak wraz z Kierownikiem Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik – Małgorzatą Halek – Malinowską. 

Jak co roku w imprezie brało udział wielu wystawców z Polski, Ukrainy, Słowacji, Republiki Czeskiej i po raz pierwszy z Afryki, a dokładnie z Senegalu. Około 300 rzemieślników i twórców ludowych prezentowało wyroby ceramiczne, rzeźbę, malarstwo haft, biżuterię, metaloplastykę i wiele innych ciekawych i oryginalnych wyrobów. Wystawę odwiedziła rekordowa ilośc osób, ponad 11 tys., a wiemy to dzięki zainstalowanemu urządzeniu, które liczyło każdego kto przekroczył bramę wejściową na teren wystawowy. 

Po raz pierwszy zorganizowano aleję pszczół i miodów, gdzie oprócz wyrobów pszczelich wystawcy z całej Polski prezentowali akcesoria, urządzenia oraz produkty wykorzystywane w pszczelarstwie. Nadleśnictwo Międzylesie na sobotnim pokazie przedstawiło proces wykonania barci kłodowej, przy okazji promując ideę powrotu pszczół do polskich lasów. W niedzielę w kinie „Diana” w Prudniku odbyła się konferencja poświęcona pszczelarstwu. 

Całość imprezy wzbogacona była programem artystycznym, w którym  zaprezentowali się soliści, zespoły muzyczne i taneczne m.in.  Prudnicka Orkiestra Dęta, Prudnicki Ośrodek Kultury, Państwowa Szkoła Muzyczna z Prudnika, Gminne Centrum Kultury z Białej oraz zespół Dąbrowianki. Na scenie plenerowej czas umilał wystawcom i odwiedzającym zespół Rytm oraz Dawid Brzozowski. 

Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji, były dmuchańce, słodkości, możliwość przejażdżki konnej. Zagroda z Dębowca zaprezentowała sympatyczne zwierzęta – alpaki oraz produkty, które wykonuje się z pozyskanej wełny zwierząt. Dodatkowo w hali, organizatorzy zadbali o kącik zabaw dla najmłodszych. Agata Wilczek w sobotę i niedzielę prowadziła warsztaty z rękodzieła artystycznego z myślą głównie o najmłodszych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, natomiast Olga Fomichova z Ukrainy na swoim stoisku prowadziła warsztaty z haftu koralikowego.

Nie zabrakło kuchni regionalnej, która prezentowana była przez sołectwa z Łąki Prudnickiej, Wierzbca oraz OSP Moszczanka. Na wystawie zagościła również kuchnia wschodnia z oryginalnymi i mało znanymi w tej części Polski produktami, były też obwarzanki, lody, gofry, oscypki, sery oraz tradycyjna pajda chleba ze smalcem.

Rekordowy był również asortyment oferowany przez stoiska ogrodowe, gdzie wystawcy prezentowali nie tylko rośliny ozdobne, ale również meble ogrodowe oraz fontanny.

Nasze miasto odwiedziły delegacje z miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Krnova, Bruntala oraz Nadwirnej, które również prezentowały produkty i walory turystyczne na swoich stoiskach.

W niedzielę podczas uroczystego zamknięcia Wystawy podsumowano konkursy, a nagrody wręczył wiceburmistrz Jarosław Szóstka oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Isalska.

Konkurs na Najlepszą Potrawę Regionalną

Kategoria "Dania gotowe'':

I miejsce : Dominik Uliczka za pierogi z kaczką

Wyróżnienie: Wiesław Pytel za żurek złoty oraz Jakub Gajek za galantynę z jabłkami, Jakub Gajek za galantynę z jabłkami oraz Irena Jasińska za tort - przystawka z wątróbki indyczej

Kategoria "Wyroby piekarnicze i cukiernicze''

I miejsce: Romana Klubowicz za tort makowy z jabłkami.

Kategoria: "Napoje alkoholowe i bezalkoholowe''

I miejsce: Natalia Iżyk za podpiwek z Podhajczyk.

Konkurs na Najciekawsze Stoisko Wystawowe

I miejsce: Grzegorz Korzeniec – stoisko „Dzwięk ziemi i przestrzeni”

Wyróżnienie: Magdalena Sobocińska – stoisko „Dzika fastryga”

Wyróżnienie: Grzegorz Sołtyszewski – stoisko prezentujące ceramikę.

22. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego odbyła się pod patronatem honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie, Wojewody Opolskiego oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Patronat medialny nad Wystawą sprawowali: Telewizja Polska S.A. Oddział w Opolu, Radia Opole S.A., Nowa Trybuna Opolska, Prudnicki Telewizyjny Kurier Informacyjny - TV Pogranicza, Tygodnik Prudnicki, Gazeta Prudnik 24, Tygodnik Krapkowicki i Tygodnik Ziemi Opolskiej.

Organizatorem Wystawy była Gmina Prudnik - Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.

Organizację Wystawy wsparli: Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania w Prudniku, prudnickie szkoły, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Prudniku, Prudnicki Ośrodek Kultury, Straż Miejska w Prudniku, Zakład Usług Komunalnych w Prudniku, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku, Urząd Miejski w Prudniku, OSP Moszczanka.

Dziękując Wystawcom i Odwiedzającym za tak liczny udział, a instytucjom za wsparcie organizacyjne przedsięwzięcia, już dziś zapraszamy na kolejną 23. Wystawę Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego, która odbędzie się w przyszłym roku na początku czerwca.

Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik