• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Podsumowanie projektu „Promocja tradycji bożonarodzeniowych na pogranicze polsko-czeskie”

Zakończyła się realizacja projektu pn. „Promocja tradycji bożonarodzeniowych na pogranicze polsko-czeskie”
nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_009/0001198 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.

 

Wnioskodawcą projektu była Gmina Prudnik, natomiast realizatorem Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.

Projekt swoim zakresem obejmował organizację Jarmarku Bożonarodzeniowego w Prudniku, opracowanie i dystrybucję nowych materiałów promocyjnych o tradycjach bożonarodzeniowych po obu stronach granicy, oraz wspólny udział mieszkańców Prudnika i Krnova na imprezach bożonarodzeniowych organizowanych w tych miastach. Celem projektu było wzmocnienie  integracji społecznej na poziomie lokalnym oraz rozwój turystyki poprzez promocję dziedzictwa kulturowego i tradycji bożonarodzeniowych.

Zgodnie z jego zapisami, 2 grudnia grupa prudniczan wyruszyła do Krnova aby wspólnie z mieszkańcami Krnova wziąć udział w rozświetleniu choinki, natomiast 7 grudnia, to czeski partner wziął udział w otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego w Prudniku.

W tych dniach zostały również rozdane książki „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe Śląska Opolskiego i Opawskiego”, które wydano w ramach projektu. Publikacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem nie tylko ze strony czeskich przyjaciół, ale również prudniczan.

Dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli nabyć swojej książki można ją odebrać w Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik (ul. Rynek 1, 48-200 Prudnik).

Organizowany po raz trzeci Jarmark Bożonarodzeniowy, odbył się w dniach 7-9 grudnia.

Na terenie jarmarku zostały rozlokowane stoiska prezentujące rękodzieło artystyczne, ceramikę, pamiątki, dekoracje świąteczne, wianki, bombki, drewniane szopki, pantofle góralskie, czapki oraz świece z wosku. Nie zabrakło również stoisk gastronomicznych, z potrawami regionalnymi, wędlinami i chlebami wytwarzanymi w oparciu o tradycyjne receptury, miodami i przyprawami. Odbył się także konkurs kulinarny na najlepszą potrawę świąteczną oraz konkurs na najlepszy produkt świąteczny - w których każdy mógł wziąć udział.

W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich wydarzenia artystyczne. W piątek Grzegorz Zawiślak Burmistrz Prudnika wraz z Tomášem Hradil Starostą Krnova oficjalnie otwarli Jarmark Bożonarodzeniowy. Część oficjalna została urozmaicona rozpaleniem choinki pokazem tańca i ognia "Mikołaj w ognistej krainie" oraz przybyciem św. Mikołaja. Zakończeniem tego dnia był występ Góralskiej Kapeli Jontki.

W sobotę dzieci wzięły udział w przedstawieniu teatralnym „Bałwankowe święta”, a w repertuarze świątecznym można było posłuchać Marie Velika z zespołem ZUS oraz zespół Czerwony Stolik.

Ostatni dzień Jarmarku Bożonarodzeniowego, to koncert Młodzieżowego Studia Piosenki POK oraz „Nad Ziemią” z parafii Miłosierdzia Bożego w Prudniku.

W sobotę i niedzielę można było wziąć udział w warsztatach ze zdobienia pierników prowadzonych przez Jane Vidlickovą z Krnova oraz warsztatach ze zdobienia bombek, które poprowadziła Agata Wilczek z Prudnika.

Dodatkowo program artystyczny został wzbogacony o występ Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Szymanowskiego oraz Dziecięcego Studia Piosenki Prudnickiego Ośrodka Kultury, a w niedzielne popołudnie można było spróbować potraw wigilijnych.

Na zakończenie zostały rozstrzygnięte konkursy organizowane w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego, oraz wręczone nagrody i statuetki.

Konkurs  "Najlepsza potrawa  świąteczna"

I miejsce - Natalia Iżyk – Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku za kule rybne w zalewie świątecznej

Wyróżnienia:

Robert Skrzypa za grzaniec bożonarodzeniowy

Olimp za roladę drobiową świąteczną

Konkurs "Najlepszy produkt świąteczny"

I miejsce - Sylwia Andrejszyn za haftowaną stajenkę

Wyróżnienia:

Aldona Gniewczyńska za wieniec dekoracyjny, wianek "Jodełka w bieli"

Beata Kołodziej za "Magia Świat w słoju"

Dodatkowe wyróżnienia:

Marek Chojnacki za choinkę wykonaną techniką Tiffany

Edeltraud Fornol za bombki

Gabriela Mieszkalska za kulę świąteczną

Publikacja "Tradycje bożonarodzeniowe Śląska Opolskiego i Opawskiego"