Wydarzenia upamiętniające śp. o. Jana Górę
O. Jan Góra OP, syn ziemi prudnickiej i honorowy obywatel Gminy Prudnik. Był znany w całej Polsce, i mimo że od wielu lat mieszkał poza Prudnikiem, to nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście i jego mieszkańcach. Dał temu wyraz w swojej książce „Ukłoń się Jasiu! Prudnikowi”. Ojciec Jan Góra wielokrotnie gościł w Prudniku i przez wiele lat współpracował z naszym miastem organizując oraz biorąc udział w wydarzeniach jak takich jak np. Bieg Prymasowski, Prudnickie Spotkania Młodych, Jubileuszowy Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz uczestniczył w zjazdach absolwentów prudnickiego liceum.
W podziękowaniu za szczególne zasługi w propagowaniu historii Ziemi Prudnickiej oraz za wszelką inną działalność dającą świadectwo o społeczności tutaj mieszkającej Gmina Prudnik pragnie upamiętnić o. Jana Górę poprzez zamieszczenie tablicy pamiątkowej na kościele Parafialnym przy Placu Farnym. Obchody rozpoczną się 7 lutego o godz. 18:00 w sali reprezentacyjnej POK spotkaniem autorskim z Janem Grzegorczykiem, przyjacielem śp. O. Jana Góry oraz projekcją fragmentów filmów z prywatnej kolekcji autora. 8 lutego o godz. 10:00 w sali widowiskowo-kinowej „Diana” odbędzie się spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem dla młodzieży szkolnej, natomiast o godz. 18:00 w sali Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej zapraszamy Państwa na wystawę pamiątek pt. „Prudnik kłania się Janowi…o. Jan Góra OP w zbiorach rodzinnych”.
Uwieńczeniem obchodów będzie uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej, które odbędzie się w niedzielę 11 lutego w kościele pw. św. Michała Archanioła w Prudniku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:30 Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Biskupa Andrzeja Czai z udziałem orkiestry POK. Po mszy nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej św. o. Janowi Górze. W trakcie uroczystości rozdane zostaną publikacje przygotowane na tę okoliczność przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik oraz Chleb Prymasowski, produkt wymyślony przez o. Jana Górę. Nazwa produktu odnosi się do postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego więzionego w Prudniku w latach 50 XX w.
W tym samym dniu (11 lutego) o godz. 17:00 w sali reprezentacyjnej POK odbędzie się koncert Stanisława Młynarskiego oraz Mirosława Otręby „Przywołaj mnie Panie” oraz prezentacja fragmentów z książki „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi”. We wtorek 13 lutego o godz. 17:00 w sali kameralnej POK ksiądz Wacław Buryła zaprezentuje autorską poezję pt. „Między miłością a bólem”- wydaną przez siostry Loretanki.
Cykl obchodów zakończy prezentacja autorskiego filmu Ryszarda Kaszy „Światło wyszło z Prudnika”, która odbędzie się w czwartek 15 lutego o godz. 17:00 w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury.