• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Wydarzenia upamiętniające śp. o. Jana Górę

o. Jan Góra

O. Jan Góra OP, syn ziemi prudnickiej i honorowy obywatel Gminy Prudnik. Był znany w całej Polsce, i mimo że od wielu lat mieszkał poza Prudnikiem, to nigdy nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście i jego mieszkańcach. Dał temu wyraz w swojej książce „Ukłoń się Jasiu! Prudnikowi”. Ojciec Jan Góra wielokrotnie gościł w Prudniku i przez wiele lat współpracował z naszym miastem organizując oraz biorąc udział w wydarzeniach jak takich jak np. Bieg Prymasowski, Prudnickie Spotkania Młodych, Jubileuszowy Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz  uczestniczył w zjazdach  absolwentów prudnickiego liceum.

W podziękowaniu za szczególne zasługi w propagowaniu historii Ziemi Prudnickiej oraz za wszelką inną działalność dającą świadectwo o społeczności tutaj mieszkającej Gmina Prudnik pragnie upamiętnić o. Jana Górę poprzez zamieszczenie tablicy pamiątkowej na kościele Parafialnym przy Placu Farnym.  Obchody rozpoczną się 7 lutego o godz. 18:00 w sali reprezentacyjnej POK spotkaniem autorskim z Janem Grzegorczykiem, przyjacielem śp. O. Jana Góry oraz projekcją fragmentów filmów z prywatnej kolekcji autora. 8 lutego o godz. 10:00 w sali widowiskowo-kinowej „Diana” odbędzie się spotkanie autorskie z Janem Grzegorczykiem dla młodzieży szkolnej, natomiast o godz. 18:00 w sali Centrum Tradycji Tkackich w Muzeum Ziemi Prudnickiej zapraszamy Państwa na wystawę pamiątek pt. „Prudnik kłania się Janowi…o. Jan Góra OP w zbiorach rodzinnych”.

Uwieńczeniem obchodów będzie uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej, które odbędzie się w niedzielę 11 lutego w kościele pw. św. Michała Archanioła w Prudniku. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:30 Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. Biskupa Andrzeja Czai z udziałem orkiestry POK. Po mszy nastąpi odsłonięcie tablicy poświęconej  św. o. Janowi Górze. W trakcie uroczystości rozdane zostaną publikacje przygotowane na tę okoliczność  przez Agencję Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik oraz Chleb Prymasowski, produkt wymyślony przez o. Jana Górę.  Nazwa produktu odnosi się do postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego więzionego w Prudniku w latach 50 XX w.

W tym samym dniu (11 lutego) o godz. 17:00 w sali reprezentacyjnej POK odbędzie się koncert Stanisława Młynarskiego oraz Mirosława Otręby „Przywołaj mnie Panie” oraz prezentacja fragmentów z książki „Ukłoń się, Jasiu! Prudnikowi”. We wtorek 13 lutego o godz. 17:00 w sali kameralnej POK ksiądz Wacław Buryła zaprezentuje autorską poezję pt. „Między miłością a bólem”- wydaną przez siostry Loretanki.

Cykl obchodów zakończy prezentacja autorskiego filmu Ryszarda Kaszy „Światło wyszło z Prudnika”, która odbędzie się w czwartek 15 lutego o godz. 17:00 w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury.  

j_gora_odsloniecie_tablicy.jpeg