• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Rekonesans miejsca planowanej budowy tymczasowej przeprawy mostowej na rzece Prudnik

Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych zwrócił się za pośrednictwem Wojewody Opolskiego Pana Adriana Czubaka do Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Dywizji Jarosława Miki z prośbą o budowę przeprawy zastępczej przez rzekę Prudnik w miejscowości Prudnik w ramach zadań szkoleniowych jednostek wojskowych w związku z planowanym remontem mostu przy ulicy Batorego w 2018 roku. Do podjęcia tego kroku praktycznie zmusiła Gminę niemożność rozstrzygnięcia przetargu ogłoszonego jeszcze w grudniu ubiegłego roku na budowę mostu i drogi, gdyż wartość jedynej złożonej oferty przekroczyła prawie dwu i półkrotnie wartość kosztorysową tego zadania, a stanowiła blisko połowę wartości budowy mostu przy ulicy Batorego. Burmistrz wielokrotnie informował, że na budowę mostu tymczasowego środki zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (blisko milion złotych), natomiast budowę drogi dojazdowej ma sfinansować Gmina, jest to około 400 000 zł. Sposób finansowania zadania oraz jego zakres został ustalony w porozumieniu z GDDKiA. Na budowę mostu została opracowana dokumentacja techniczna.

Nierozstrzygnięty przetarg w grudniu stanowił zagrożenie niemożności wykonania tego zadania, a więc pozbawienia miasta tej kluczowej dla jego funkcjonowania przeprawy. Stąd decyzja Burmistrza o zwróceniu się do Pana Wojewody, który ze zrozumieniem w przeciągu kilku tygodni pomógł ustalić nowy tok postępowania. Gmina została skontaktowana z jednostką wojskową z Inowrocławia, której przedstawicieli gościliśmy na rekonesansie technicznym. Dalszy tok postępowania będzie realizowany za zgodą Ministra Energii, któremu podlega Agencja Rezerw Materiałowych, z której możemy wypożyczyć most oraz z jednostką wojskową, której żołnierze potrzebują około 3 tygodni na budowę mostu w zaplanowanym miejscu.

Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych podczas L sesji Rady Miejskiej podziękował panu Wojewodzie Adrianowi Czubakowi za dotychczasową pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia oraz pracownikom Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu i Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

DSCN0811.jpeg