• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego

Wystawa Twórców Ludowych oraz Rzemiosła Artystycznego.jpeg

Prudnik zaprasza  do udziału w 20. Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego, która odbędzie się w Prudniku (hala OSiR - ul. Łucznicza) w dniach 02 - 04.06.2017 r.

Wystawa jest trzydniową prezentacją  rękodzieła i rzemiosła artystycznego - malarstwa, rzeźby, garncarstwa, metaloplastyki, koronkarstwa, haftu, biżuterii i wielu innych. Wielu odwiedzających, nowe kontakty, wyjątkowa atmosfera. Konkursy na „Najciekawsze Stoisko Wystawowe” oraz o tytuł „Najlepszej Potrawy Regionalnej”, prezentacja kuchni regionalnej oraz krajów europejskich reprezentowanych przez miasta partnerskie Prudnika.

Corocznie organizowana pod patronatem honorowy Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie oraz Marszałka Województwa Opolskiego, a także patronatem medialnym TVP S.A. Oddział w Opolu, Radia Opole S.A., Nowej Trybuny Opolskiej, Prudnickiego Telewizyjnego Kuriera Informacyjnego - TV Pogranicza, Tygodnika Prudnickiego i Gazety Prudnik 24.

Szczegółowych informacji udziela:


Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik
48-200 Prudnik, Rynek 1 /Ratusz/
tel. +48 77 4376655, fax. +4877 4387303
e-mail: promocja@prudnik.pl

Poniżej karty zgłoszeniowe do pobrania.

DOCKarta_zgloszenia_-_20.Wystawa_Tworcow_Ludowych_.doc (433,00KB)
PDFKarta_zgloszenia_-_20.Wystawa_Tworcow_Ludowych_.pdf (363,46KB)


Za nami 19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego. Jedna z największych imprez gminnych, gromadząca corocznie blisko trzystu rękodzielników i rzemieślników.

W tym roku, dzięki staraniom Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik nasza impreza otrzymała współfinansowanie z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich  w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W dniach od 3 do 5 czerwca gościliśmy w Prudniku ceramików, metaloplastyków i rzeźbiarzy. Ekspozycje prezentowały malarstwo, haft, koronkę, decoupage, biżuterię. Nie zabrakło stoisk z kuchnią regionalną.

Prezentacje Wystawców wzbogacał program artystyczny Prudnickiego Ośrodka Kultury oraz zespołów folklorystycznych: Dobrzenianki, Walczanki, Fantazja oraz Krzanowiczanki. Na scenie zaprezentował się również zespół tańca orientalnego Dambra z Republiki Czeskiej. Na stoisku Muzeum Ziemi Prudnickiej odbyły się warsztaty pisankarskie oraz tkactwa ręcznego. Odwiedzający Wystawę mieli także okazję posłuchać muzyki huculskiej w wykonaniu Romana Sadruka z Nadwirnej (ukraińskie miasto partnerskie Prudnika) oraz prezentacji artystycznej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Prudniku. Na Wystawie zaprezentowały się także miasta partnerskie i zaprzyjaźnione z Prudnikiem. Z  Republiki Czeskiej był to Karniów wraz z Brutalem,
a z Niemiec Northeim.

Tradycyjnie odbyły się konkursy na Najlepszą Potrawę Regionalną i Najciekawsze Stoisko Wystawowe.
Ich laureatami zostali:

Konkurs na "Najciekawsze Stoisko Wystawowe":

I miejsce – Beata Mokiejewska - Rogasik (Kędzierzyn - Koźle)

Wyróżnienie – Pracowania Ceramiczne Ogrody Dorota Białek (Węgry)

Wyróżnienie – Klementyna i Gorg Zabloccy - Sztuka Układania Forniery (Kłodzko)

Konkurs na "Najlepsza Potrawę Regionalną":

I.Wyroby Piekarnicze i Cukiernicze – I miejsce – Maria Mazur za Sernik Marysieńki z dynią.

Wyróżnienie – Paweł Mazur za koknfiturę z owocu czarnego bzu.

II.Dania Gotowe – I miejsce – Maria Żmija - Glombik za schab suszony w ziołach

Wyróżnienie – Irena Jasińska za pierś kacza z chutneyem jabłkowo - żurawinowym

III.Napoje Alkoholowe i Bezalkoholowe – I miejsce – Julia Białas za korzenną nalewę dyniową

19. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego odbyła się pod patronatem honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

Patronat medialny nad Wystawą sprawowali: Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole, TVP  Opole, Prudnicki Telewizyjny Kurier Informacyjny, Tygodnik Prudnicki, Gazeta Prudnik24.

Organizatorem Wystawy była Gmina Prudnik.

Koordynatorem realizacji działań związanych z organizacją Wystawy była Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.

Organizację Wystawy wsparli: Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania w Prudniku, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Prudniku, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w Prudniku, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Prudniku, Publiczne Gimnazjum nr 2 w Prudniku, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Prudniku, Prudnicki Ośrodek Kultury, Straż Miejska w Prudniku, Zakład Usług Komunalnych w Prudniku, Zarząd Budynków Komunalnych w Prudniku, Urząd Miejski w Prudniku oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Komenda Powiatowej Policji w Prudniku i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku.

Dziękując Wystawcom i Odwiedzającym za tak liczny udział, a instytucjom za wsparcie organizacyjne przedsięwzięcia, już dziś zapraszam na jubileuszową 20. Wystawę Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego, która odbędzie się w przyszłym roku na początku czerwca.

Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik

 

 

fot. Marek Doskocz„Ochrona i Promocja Twórczości Ludowej i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego” Najbardziej Inspirującym Projektem 2013 roku.

 

W czwartek, 16 października 2014r. w Ostrawie Franciszek Fejdych, Burmistrz Prudnika, odebrał nagrodę przyznaną Gminie Prudnik w konkursie organizowanym przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013, na Najbardziej Inspirujący Projekt 2013 Roku.

 

Prudnik otrzymał nagrodę za projekt pod nazwą „Ochrona i Promocja Twórczości Ludowej i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego“, który realizowany był wspólnie z Krnovem w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.  

Współpraca Prudnika i Krnova rozpoczęła się w 2002 roku. Miasta podjęły się działań mających na celu zbliżenie społeczności oraz umocnienie i utrwalenie ich dobrych stosunków sąsiedzkich, poznanie historii, bogactwa kulturowego oraz politycznej i ekonomicznej odrębności. Razem realizowaliśmy projekt polegający na publikacji dodatku informacyjnego na łamach lokalnych gazet, pod nazwą „Polsko – Czeski Kurier Informacyjny”, którego celem było przybliżenie kultury i obyczajów Polski i Czech. Wśród wspólnych projektów znalazł się także ten o nazwie: „Stworzenie transgranicznej bazy materialnej ochrony tkackich tradycji kulturowych Prudnika i Krnova”. Miał on na celu wykorzystanie potencjału materialnego oraz ludzkiego po zrestrukturyzowanych zakładach włókienniczych do stworzenia nowego produktu turystycznego, związanego z tradycjami tkackimi.

Projekt „Ochrona i Promocja Twórczości Ludowej i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego” realizowany był od czerwca 2010 roku do grudnia 2012r. Całkowita wartość jego wydatków kwalifikowanych to 99 618,84 EUR.

Głównym jego celem było wzmocnienie poczucia tożsamości mieszkańców pogranicza oraz wykorzystanie istniejącego, a zanikającego potencjału rzemiosła. Po stronie polskiej obejmował organizację trzech kolejnych edycji Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego, po stronie Czeskiej trzech kolejnych edycji Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Oba, organizowane w ramach projektu przedsięwzięcia inicjowały wymianę doświadczeń twórców ludowych i rękodzielników z Polski i Czech.  Prezentowały dorobek kulturowy, podkreślały istotę zachowania tradycji.

Wystawa w każdej edycji gromadziła ponad trzystu rękodzielników. Jej stałym elementem była prezentacja kuchni regionalnej oraz seminarium prezentujące dzisiejsze formy ochrony rękodzieła i dorobku kulturowego. Prezentowano zespoły folklorystyczne. Organizowano konkursy na najlepszą potrawę regionalną oraz najciekawsze stoisko wystawowe.

Wydarzenie, w każdym roku, poprzedzone było szeregiem działań technicznych obejmujących między innymi zabezpieczenie terenu oraz sprzętu, ochronę mienia Wystawców, opiekę medyczną, przygotowanie programu, materiałów informacyjnych i promocyjnych. Każda z trzech edycji Wystawy uzyskała patronat honorowy Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie oraz Marszałka Województwa Opolskiego. Projekt promowany był w mediach regionalnych – TVP Opole, Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska oraz lokalnych – Tygodnik Prudnicki oraz TVK Prudnik.  

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krnovie prezentował tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia po obu stronach granicy. Stałym jego elementem była prezentacja ręcznie wykonanych ozdób świątecznych, kuchni bożonarodzeniowej oraz pieśni i kolęd. W ramach Jarmarku wykonana został szopka bożonarodzeniowa rzeczywistych rozmiarów, która prezentowana była w Prudniku podczas Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego.

Zarówno Wystawa, jak i Jarmark organizowane były dla rękodzielników, dzieci oraz młodzieży poznających wspólne dziedzictwo kulturowe Prudnika i Krnova, społeczności lokalnych oraz turystów.

Projekt koordynowany i realizowany był przez ówczesne Biuro Promocji Gminy i Współpracy z Zagranicą (dziś Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik) we współpracy z jednostkami i spółkami gminy, w tym: Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Prudniku, Prudnickim Ośrodkiem Kultury,  Zakładem Usług Komunalnych, Zarządem Budynków Komunalnych, Gminnym Zarządem Oświaty i Wychowania, szkołami podstawowymi i gimnazjalnymi oraz przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku oraz prudnickiej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej.  

skanowanie0001.jpeg