Wspomnienie - 20 lat temu
6 lipca 1997 roku gwałtownie wzrastają stany wód na rzecze Prudnik i na Złotym Potoku.
Burmistrz Jan Roszkowski przedstawił informację na temat powodzi:
„W wyniku intensywnych opadów deszczu Górnej Odry w tym także dorzeczu Złotego Potoku i rzeki Prudnik w dniu 6 lipca 1997 roku przekroczone zostały stany alarmowe poziomu wody na rzekach na terenie Gminy Prudnik. O godz. 16 ogłosiłem alarm przeciwpowodziowy dla miasta i gminy Prudnik. Do akcji przeciwpowodziowej w pierwszej kolejności włączyła się Straż Pożarna oraz jednostki gminne. W akcji przeciwpowodziowej korzystano ze sprzętu Stadniny Koni, SKR Prudnik, Nadleśnictwa Prudnik, RSP Skrzypiec, ZWiK, ZBK, ZOEASZ, OSiR, wojska i policji i zakładów współpracujących z Zarządem Melioracji.”
W dniu 7 lipca przybyła do Prudnika grupa 40 żołnierzy brygady opolskiej, która przez kilka dni pomagała w akcji przeciwpowodziowej głównie w Łące Prudnickiej. Od 16 lipca do 5 sierpnia w Łące Prudnickiej przebywała 20 osobowa grupa funkcjonariuszy Straży Granicznej z Kętrzyna.
Utworzono konta, na które mieszkańcy i instytucje mogły wpłacać środki dla powodzian. Wpłynęło 34 597,17 zł. Delegacji Gminy Prudnik, która w dniach od 14 do 18 października 1997 roku przebywała w Northeim przekazano pomoc finansową dla powodzian w wysokości 8700 DM.
Szacowane szkody, jakie powstały w wyniku powodzi to: zalanych gruntów- 836 ha, ewakuowanych osób - 192, ilość mieszkań dotkniętych powodzią - 2425, zalanych i uszkodzonych 119 budynków mieszkalnych jednorodzinnych, 17 budynków produkcyjnych, 3 obiekty sportowe, uszkodzonych zostało 7,6 km dróg gminnych, 8 mostów i kładek, 32 km dróg rolniczych, 2,5 km sieci kanalizacyjnej oraz 2,2 km sieci wodociągowej.