• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

20. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego

Za nami jubileuszowa 20. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego

Wystawa jest jedną z największych imprez gminnych, gromadzących corocznie blisko trzystu rękodzielników i rzemieślników. W tym roku w imprezie brali udział wystawcy nie tylko z Polski, ale także z Republiki Czeskiej. Wystawcy prezentowali ceramikę, metaloplastykę, rzeźbę, malarstwo, haft, koronkę, decoupage, biżuterię. Nie zabrakło stoisk z kuchnią regionalną. Prezentacje Wystawców wzbogacał program artystyczny Prudnickiego Ośrodka Kultury oraz zespołów muzycznych: Koksiarze, Zespół Pieśni i Tańca Komorno, Długomiłowiczanki oraz Lewiniacy. Agata Wilczek prowadziła warsztaty z malowaniem na szkle, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zaprezentowały się także miasta partnerskie i zaprzyjaźnione z Prudnikiem: Krnov, Bruntal (Republika Czeska), Northeim (Niemcy) oraz Nadwirna (Ukraina). Po raz pierwszy na Wystawie promowała się Polska Sieć Miast Cittaslow, do której Prudnik należy od 2015 r.

W związku z jubileuszem Wystawy w piątek w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, na której podsumowano 20 lat Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko - Czeskiego. Uhonorowano wystawców, którzy uczestniczyli w naszej imprezie najdłużej oraz osoby, które przyczyniły się do  powstania i organizacji imprezy, znanej dziś w całej Polsce. 

Prudnicka Wystawa Twórców Ludowych, która w swej nazwie nawiązuje do partnerstwa polsko – czeskiego, była okazją do świętowania 15 – lat współpracy miast Prudnika i Krnova. Uhonorowano osoby, które zasłużyły się w zacieśnianiu wzajemnych kontaktów oraz odnowiono akt porozumienia.  

O godz. 16:00 w hali OSiR nastąpiło oficjalne otwarcie 20. Wystawy, a na uczestników czekała niespodzianka w postaci jubileuszowego tortu.

Tradycyjnie odbyły się konkursy na Najlepszą Potrawę Regionalną i Najciekawsze Stoisko Wystawowe. Ich laureatami zostali:

Konkurs na "Najciekawsze Stoisko Wystawowe":

I miejsce – COCO CERAMIC Jakub Sadanowicz (Moszna)

Wyróżnienie – Intarsja Klementyna i Georg Zabloccy (Korfantów)

Wyróżnienie – Filcowe anioły Małgorzata Smaź - Chyc (Lewin Kłodzki)

Konkurs na "Najlepsza Potrawę Regionalną":

I.Wyroby Piekarnicze i Cukiernicze – I miejsce – Patrycja Lenart i Sylwia Wistuba z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku za tort Kinder

Wyróżnienie – Małgorzata Kotlińska – Stowarzyszenie Odnowy Wsi Szybowice Szybowiak za rogaliki marchewkowe

II.Dania Gotowe – I miejsce – Kamil Tabaszewski z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku za królika w sosie śmietanowym z kluseczkami szpinakowymi

Wyróżnienie – Irena Jasieńska za tort wytrawny – gryczany

III.Napoje Alkoholowe i Bezalkoholowe – I miejsce – Renata Polok Związek Śląskich Kobiet Wiejskich Dobieszowice za nalewk1) z czerwonej porzeczki

Wyróżnienie – Paweł Mazur Dary Natury za upojną aronię

20. Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego odbyła się pod patronatem honorowym Ambasadora Republiki Czeskiej w Warszawie, Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie oraz Marszałka Województwa Opolskiego.

Patronat medialny nad Wystawą sprawowali: Nowa Trybuna Opolska, Radio Opole, TVP  Opole, Prudnicki Telewizyjny Kurier Informacyjny, Tygodnik Prudnicki, Gazeta Prudnik24, Tygodnik Krapkowicki, Tygodnik Ziemi Opolskiej.

Organizatorem Wystawy była Gmina Prudnik - Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik.

Organizację Wystawy wsparli: Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania w Prudniku, prudnickie szkoły, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Prudniku, Prudnicki Ośrodek Kultury, Straż Miejska w Prudniku, Zakład Usług Komunalnych w Prudniku, Zarząd Budynków Komunalnych w Prudniku, Urząd Miejski w Prudniku oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku, Komenda Powiatowej Policji w Prudniku i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku.

Dziękując Wystawcom i Odwiedzającym za tak liczny udział, a instytucjom za wsparcie organizacyjne przedsięwzięcia, już dziś zapraszamy na kolejną 21. Wystawę Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego, która odbędzie się w przyszłym roku na początku czerwca.

Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik

fot. Marek Doskocz