• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Prudnik wspiera Polaków mieszkających w Nadwirnej na Ukrainie

Początkiem grudnia wizytę partnerską w Nadwirnej odbył Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika,
a wraz z nim organizatorzy corocznej akcji „Prudnik dla Nadwórnej”. W ramach przedsięwzięcia gromadzone są dary dla mieszkających tam Polaków, podopiecznych nadwirniańskiego domu małego dziecka oraz dzieci uczących się języka polskiego w tamtejszych szkołach.

Wanda Jakimko oraz Walenty Steć, działający w Klubie „Kresowiak”, i w tym roku podjęli działania, których celem było wsparcie rodaków mieszkających za wschodnią granicą, i jak co roku mogli liczyć na pomoc prudniczan, burmistrza oraz jednostek gminnych: Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Prudniku i Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania wraz ze szkołami. To właśnie za pośrednictwem szkół z gminy i powiatu prudnickiego w głównej mierze gromadzone są dary. Do akcji za każdym razem włączają się też przedsiębiorcy.

Wszystko zaczęło się piętnaście lat temu w szkole podstawowej w Moszczance, która jako pierwsza
w gminie nawiązała kontakty ze swoim odpowiednikiem w Nadwirnej. Wanda Jakimko, ówczesna dyrektor tej szkoły, w oparciu o relacje szkół, ale też porozumienie partnerskie pomiędzy miastami Prudnik i Nadwirna, po raz pierwszy zorganizowała „Mikołaja” dla nadwirniańskiej „jedynki”. Upominki, które przyszykowano dla dzieci zawierały głównie słodycze; dla szkoły natomiast przygotowano materiały dydaktyczne wspomagające naukę języka polskiego. Pierwsza wizyta
w Nadwirnej pozwoliła organizatorom przedsięwzięcia ocenić sytuację żyjących tam Polaków, zgromadzonych w tamtejszej parafii rzymskokatolickiej. Kolejny wyjazd z pomocą poświęcony była już także tym osobom. W następnych latach akcja rozszerzyła się też o pomoc dla nadwirniańskiego domu dziecka.

Dzięki wsparciu wielu prudniczan w ramach akcji corocznie przygotowywanych jest kilkadziesiąt paczek świątecznych, zawierających artykuły spożywcze, słodycze i środki czystości. Przekazywane są one Polakom dzięki współpracy z proboszczem parafii w Nadwirnej. Gmina wspomaga dom małego dziecka przekazując zabawki, pieluchy, środki czystości i kosmetyki do pielęgnacji, a także zapewniając transport zebranych artykułów. Osoby prywatne i przedsiębiorcy, swoim wsparciem finansowym, umożliwiają zakup artykułów spożywczych, tak aby zawartość wszystkich upominków świątecznych była porównywalna. 

Dla Franciszka Fejdycha, burmistrza Prudnika, wizyta w Nadwirnej była przede wszystkim spotkaniem z Zinowijem Andrijowiczem, merem tego miasta. Odwiedziny poświęcone zostały podsumowaniu działań podjętych w ramach współpracy partnerskiej. W tym roku obchodzona była piętnasta rocznica podpisania porozumienia o współpracy, którą uczczono podczas czerwcowej Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego. Spotkanie w Nadwirnej było też okazją do złożenia gratulacji po zwycięskich dla obecnego mera Nadwirnej wyborach samorządowych.