• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

25 lecie współpracy z niemieckim miastem Northeim i 15 lecie współpracy z ukraińskim miastem Nadwirna

W czerwcu Prudnik obchodził znaczące jubileusze – 25 lecie współpracy partnerskiej z niemieckim miastem Northeim oraz 15 lecie współpracy z ukraińskim miastem Nadwirna. Okazją do uczczenia tak ważnych w historii miasta dat była kolejna edycja Wystawy Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego. To w jej trakcie odbyły się uroczystości jubileuszowe.

Dniem poświęconym współpracy partnerskiej był piątek, 5 czerwca. W willi Franklów zebrali się przedstawiciele miasta Norhteim - delegacja liczyła ponad trzydzieści osób oraz reprezentanci Nadwirnej w ponad dziesięcioosobowym składzie. W uroczystościach udział wzięły także osoby zaangażowane w rozwój współpracy zagranicznej od początków jej trwania, zarówno po stronie miast partnerskich, jak i Prudnika.

Uroczystości rozpoczęły się podpisaniem dokumentów odnawiających porozumienia o współpracy /porozumienie Prudnik – Northeim zwarto w dniu 26.03.1990 roku, porozumienie Prudnik – Nadwirna zawarto w dniu 17.06.2000 roku/. Po stronie niemieckiej dokument podpisany został przez Hansa Ericha Tannhausera, burmistrza Northeim. Stronę ukraińską reprezentował Zinovij Andrijovych, mer Nadwirnej.

Ważnym elementem jubileuszy były wystąpienia Pastora Karla Hansa Schnella (Northeim), Michajły Kapaka (Nadwirna), Tadeusza Balcerkowskiego (Prudnik) i Jana Roszkowskiego (Prudnik), osób które inicjowały współpracę partnerską. Uroczystości były także okazją do podziękowania zarówno inicjatorom współpracy partnerskiej, jak i tym, którzy na co dzień realizowali, bądź realizują jej założenia.

Obchody uświetniły występy Northeimer Nachwuchs Orchestra prowadzonej przez Ditmara Golla, oraz prezentacja wokalna Romana Sadurka (Nadwirna).