• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Wizyta uczniów w Northeim

Tłumaczenie artykułu Landkreis Northeim z dnia 29 czerwca 2015

 

Powiat Northeim

Spontanicznie, ale serdecznie

Uczniowie z polskiego Prudnika i z Ukrainy odwiedzili Northeim.

NORTHEIM. „Witajcie! Seid willkommen!” tak burmistrz Hans-Erich Tannhäuser przywitał 35 uczniów z Polski i z Ukrainy, którzy ze spontaniczną wizytą przybyli do Northeim.

Po czterodniowej wycieczce do niemieckiej Kolonii w ramach inicjatywy „Dzieci bez granic” 23 ośmioklasistów z miasta partnerskiego Prudnik oraz 12 uczniów z Ukrainy z miasteczka Nadwórna wraz z ich opiekunami zapytało burmistrza Tannhäusera o możliwość zrobienia krótkiej przerwy w Northeim i zwiedzenie miasta. Burmistrz natychmiastowo wyraził zgodę i zaprosił całą grupę na obiad do schroniska młodzieżowego w Northeim.

Spotkanie po obchodach jubileuszu

Po niedawno obchodzonych uroczystościach z okazji rocznicy zawarcia partnerstwa między Northeimem, a Prudnikiem była to pierwsza okazja do ponownego spotkania. „Miałem wiele radości w Polsce. Wizyta w Polsce to dla mnie zawsze bardzo miłe doświadczenie” - powiedział Tannhäuser.

I w związku z tym ani chwilę nie zawahał się, by ugościć grupę turystyczną z Polski i z Ukrainy. Burmistrz ogromnie szanuje miasto Prudnik za podejmowane wysiłki w celu zniwelowania granic wewnątrz Europy. W programie wymiany uczniów obowiązującym od 2009 roku między Prudnikiem, a jej ukraińskim miastem partnerskim Nadwórna uczniowie szóstej klasy mają możliwości wzięcia udziału w trzyletnim projekcie.

Każdego roku uczniowie biorący udział w programie wymiany młodzieży odwiedzają się wzajemnie i mają okazję się poznać. Tym razem polscy i ukraińscy uczniowie odwiedzili niemiecką grupę partnerską młodzieży w Kolonii.

Przyjaźń i rodzina

Opiekunka aktualnej grupy, Wanda Jakcimko, jest dumna z przyjaźni, które nawiązały się dzięki tej wymianie: „Wcześniej uczniowie pisali do siebie listy, dziś piszą maile i SMS-y. Mottem przewodnim wymiany jest hasło: ‘Jesteśmy rodziną’. Mamy nadzieję, że dzięki tym przyjaźniom uda się rozbroić aktualne konflikty między krajami. Jak dodaje 66-latka, wiele przyjaźni kontynuowanych jest również po zakończeniu wymiany.

Ponieważ dla uczniów była to pierwsza wizyta w Northeim - dla niektórych uczniów z Ukrainy w ogóle pierwsza wizyta za granicą - przed opuszczeniem miasta, pod przewodnictwem Mattiego Dahmsa ze schroniska młodzieżowego, wszyscy wspólnie zwiedzili zabytki w Northeim.


wsp3.jpeg