• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Prudnik i Nadwirna razem w edukacji

W najbliższych dniach do Nadwirnej na Ukrainie pojadą organizatorzy zbiórki darów dla Polaków tam mieszkających. Tę coroczną akcję wspierać będzie Prudnik, jako miasto partnerskie Nadwirnej. Będzie to jedno z ostatnich, tegorocznych działań, jakie zostaną zrealizowane w ramach współpracy partnerskiej.

Mimo sytuacji w jakiej znalazła się w ostatnich kilkunastu miesiącach Ukraina, współpraca Prudnika i Nadwirnej była aktywną i przyniosła wiele korzyści obu miastom. W tym roku działania skoncentrowały się na wymianie doświadczeń w obszarze edukacji i często łączyły we wspólnej pracy nie tylko Prudnik i Nadwirną, ale też czeski Krnov.

Początkiem roku zrealizowane zostały dwa projekty wymiany nauczycieli – przedszkoli oraz szkół podstawowych i gimnazjów. Były one projektami trójstronnym. Prudnik podjął się organizacji wymiany nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów, miasto Krnov było głównym organizatorem projektu wymiany nauczycieli przedszkoli.

W ramach wymiany kadry szkół podstawowych i gimnazjalnych ze strony ukraińskiej w projekcie udział wzięło dziesięć osób, ze strony czeskiej jedenaście. Ich specjalności to nauczanie początkowe, matematyka, geografia, historia, informatyka, przyroda, języki obce. W projekcie uczestniczyli także psychologowie szkolni. Opierał się on o warsztaty i zajęcia lekcyjne w prudnickich szkołach podstawowych i gimnazjach, jeden dzień poświęcony został poznawaniu metod nauczania w szkołach krnovskich. Elementem projektu była wizyta studyjna pedagogów szkół prudnickich, nadwirniańskich oraz krnovskich w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu połączona z prezentacją wojewódzkiego programu „Fascynujący świat nauki i technologii”. Wizyta nauczycieli miast partnerskich w Prudniku zakończyła się konferencją prezentującą funkcjonowanie systemów edukacyjnych oraz sieć placówek oświatowych w Polsce, Czechach i na Ukrainie. Ponadto uczestnicy projektu podczas spaceru po mieście – odwiedzając Muzeum Ziemi Prudnickiej, Centrum Tradycji Tkackich, willę Fränklów czy sanktuarium św. Józefa – poznali historię Prudnika oraz jego dzisiejszy potencjał.

W obszarze edukacji przedszkolnej nowe doświadczenia przyniósł pomysł partnerów czeskich. Wymiana nauczycieli przedszkoli miała miejsce w Krnovie. Po stronie polskiej w projekcie udział wzięło pięciu pedagogów. Podobna ilość uczestników reprezentował stronę ukraińską. Jeden dzień poświęcony został na prezentację metod pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym w prudnickich placówkach. W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w seminarium poświęconym wideotreningowi komunikacji – nowoczesnej metodzie treningu umiejętności komunikowania się.

Sprawdzonym i znaczącym elementem współpracy są polsko – ukraińsko – niemieckie, cykliczne spotkania młodzieży, w którym uczestniczą zarówno Prudnik, jak i Nadwirna.
W tym roku integracja młodzieży reprezentującej trzy kraje, odbywająca się pod hasłem „Dzieci bez granic”, miała miejsce w Krzyżowej (woj. dolnośląskie). Uczestnikami byli uczniowie gimnazjum w Prudniku, szkół podstawowych i gimnazjalnych w Nadwirnej i Pasicznej oraz szkół gimnazjalnych w Waldfeucht. W tym roku projekt zgromadził siedemdziesięciu uczestników, a jego głównym celem była integracja młodzieży krajów europejskich oraz wymiana wartości kulturowych. W ramach projektu zrealizowano warsztaty taneczno – ruchowe, gry integracyjne, animacje językowe, prezentacje wartości kulturowych – wieczory polskie, ukraińskie i niemieckie, wycieczki krajoznawcze.

Istotnym elementem współpracy polsko – ukraińskiej była organizacja kolonii letnich dla dzieci pochodzących z Nadwirnej. W ramach projektu, w lipcu zorganizowano trzytygodniowe zajęcia wakacyjne. Dla dzieci korzystających z bazy szkoły podstawowej w Moszczance przygotowano rozmaite zajęcia oraz wycieczki. Działanie było ważnym elementem wsparcia dla miasta partnerskiego w sytuacji jaka zaistniała na Ukrainie.

Mijający rok był rokiem aktywnej współpracy partnerskiej. Działania służyły głównie edukacji. Zrealizowane projekty nie tylko umocniły nas we współpracy partnerskiej, ale też przyniosły nowe indywidualne doświadczenia zarówno pedagogom, jak i młodzieży.

 

 

(dwie pierwsze fotografie od lewej strony: kolonia letnia dla dzieci szkół podstawowych z Nadwirnej i Pasicznej; dwa kolejne zdjęcia: nauczyciele z Polski, Czech i Ukrainy w Opolu - wizyta w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji)

 

Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik