• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Prudnik - Nadwirna. Przedstawiciele biznesu wymieniają doświadczenia

Stanisław Hawron, Zastępca Burmistrza Prudnika, oraz towarzyszący mu Zbigniew Lachowicz i Edward Birecki, przedstawiciele prudnickiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, a także Stanisław Kesek (Kęsbet) i Waldemar Stryi (Kostka Brukowa Stryi) przebywali początkiem września z wizyta w Nadwirnej – ukraińskim mieście partnerskim Prudnika.

Wyjazd na Ukrainę odbył się na zaproszenie Zinowija Andrijowycza, Mera Miasta, w związku z obchodami Dni Nadwirnej, jednak w dużej mierze poświęcony był także spotkaniom przedstawicieli biznesu. 

Wizyta w Nadwirnej, nie była pierwszym kontaktem z ukraińskimi przedsiębiorcami. Wcześniej spotkania odbyły się w Prudniku w 2011 i 2012 roku. Wtedy też ukraińscy biznesmeni, ale też przedstawiciele władz samorządowych, mieli okazję poznać polskich przedsiębiorców. Wrześniowe spotkanie w Nadwirnej pozwoliło na porównanie możliwości produkcyjnych. Zaprezentowano nam zakład produkcji kostki brukowej, cegły dekoracyjnej oraz blachodachówki. Spotkania były okazją do porównania zasad funkcjonowania, możliwości produkcyjnych i technologicznych, problemów z jakimi na co dzień mierzą się przedsiębiorcy w obu krajach oraz poznania metod i organizacji pracy ukraińskich partnerów. Jak mogliśmy przekonać się na miejscu, wiele rozwiązań, wprowadzonych w przedsiębiorstwach, inspirowanych było kontaktami nawiązanymi z przedstawicielami branży w Polsce.    

W Nadwirnej przebywali także przedstawiciele samorządu: Jadwiga Zielińska, skarbnik Gminy Prudnik, Marek Krajewski, dyrektor OSiR, oraz Alina Foryś, zastępca kierownika Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik. Członkiem delegacji była także Wanda Jakimko, vice-prezes stowarzyszenia współpracy polsko  –  ukraińskiej.

Dla przedstawicieli prudnickich instytucji źródło doświadczeń stanowił udział w Dniach Nadwirnej - obserwacji całości działań organizacyjnych, sposobu przygotowania uroczystości oficjalnych, występów artystów, a w rezultacie obserwacja reakcji uczestników wydarzenia oraz ich stosunek do pracy wykonanej przez przedstawicieli władz samorządowych.

Wrześniowy pobyt na Ukrainie można określić podobnie jak każdy, który odbywa się obecnie zarówno w Nadwirnej, jak i Prudniku – wizytą u przyjaciół. Zinowij Andrijowycz, Mer Nadwirnej, jego współpracownicy, ale także osoby stojące na czele Rejonu Nadwirniańskiego – Jurij Kasjanczuk, Starosta, oraz Wasyl Popowycz, Przewodniczący Rady – to dziś dla władz i dla mieszkańców Prudnika partnerzy do współpracy.