• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest Miasto i Gmina Prudnik.

Dary z Prudnika pojechały na Ukrainę

Od dziesięciu lat, co roku w grudniu, wyrusza do partnerskiego miasta Nadwirnej na Ukrainie transport darów zebranych wśród dzieci w szkołach oraz społeczeństwa powiatu prudnickiego. Współorganizatorami tej akcji są Urząd Miejski w Prudniku, Towarzystwo Miłośników Kresów „KRESOWIAK” przy Prudnickim Ośrodku Kultury, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna i Publiczne Gimnazjum nr 1 w Prudniku .

W 2008 roku wyjazd z darami został połączony z uroczystościami związanymi z 90 rocznicą wyzwolenia Lwowa tak, że na Ukrainę wyjechaliśmy już 21 listopada. Lwów przywitał nas mroźnym wiatrem, po raz pierwszy zobaczyliśmy Cmentarz Orląt Lwowskich w zimowej szacie. Groby otulone były śnieżną pierzyną, tylko na krzyżach powiewały biało-czerwone wstążki .Wśród grobów krzątali się Polacy – mieszkańcy Lwowa, porządkujący groby.

Po zapaleniu zniczy na grobach TYCH, którzy w tak młodym wieku zginęli broniąc skrawka swojej Ojczyzny, ukochanego miasta Lwowa, spotkaliśmy się z Olkiem Niwińskim, który przybliżył nam historię tego miejsca. Przez kilka lat pracował on porządkując ten teren.

Następny etap naszej podróży to Nadwórna. Autokar z darami dotarł do Parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tam dary zostały przekazane ks. Andrzejowi Mihułce, który rozdzieli je wśród swoich parafian w okresie przedświątecznym.

I na tym terenie znajdują się mogiły Legionistów Żelaznej Brygady, walczących na tych ziemiach w latach 1914-1915.Zapaliliśmy znicze w Mołotkowie, Pasiecznej i Nadwórnej.

W trzecim dniu naszego pobytu na Ukrainie odwiedziliśmy Dom Małego Dziecka, gdzie przekazaliśmy dary dla dzieci od naszego przyjaciela z Hamburga Janka Dolnego. Przyjął nas też bardzo serdecznie mer miasta Zinowij Andrijowicz.

Wszystkim darczyńcom za okazane serce tym, którzy tam na Kresach Naszej pomocy potrzebują, serdecznie dziękujemy:
Burmistrzowi Franciszkowi Fejdychowi, Radnym, pracownikom Urzędu Miejskiego, Prezesowi, pracownikom Zakładów Przemysłu Cukierniczego ”PIAST” w Głogówku, Pani Sołtys Alicji Zawiślak, Ks.Proboszczowi, Mieszkańcom Czyżowic, Ks.Józefowi Wojtaskowi z Moszczanki, Ojcu Józefowi Morawskiemu, Prezesowi Oddziału PTTK w Prudniku p.Józefowi Michalczewskiemu, Szkołom podstawowym nr 1, 3, 4 w Prudniku, Szybowicach, Rudziczce, Łące Prudnickiej, Publicznemu Gimnazjum nr 1 w Prudniku. Szczególnie dziękujemy szkołom z powiatu prudnickiego w Grabinie, Śmiczu, Dytmarowie.


Bardzo serdecznie dziękujemy tym osobom, które od wielu lat wspierają Naszych Rodaków paczkami rzeczowymi oraz finansowo:
Pani Grażynie Trepie, Zbyszkowi Zagłobie, Małgorzacie Skowronek, Janowi Dolnemu, Janinie Stanisz, Grażynie Drohomireckiej, Janinie Licznar, Józefie Ćwierz oraz wszystkim tym, którzy przynieśli znicze na groby Orląt.

Dziękujemy też Redakcji „Tygodnika Prudnickiego”, Radiu Opole i Telewizji Kablowej w Prudniku za medialne wsparcie naszej akcji.

W imieniu Organizatorów - Wanda Jakimko