Znajdź nas na:

Przechwytywanie.jpeg

baner_dowod_osobisty.png

Logo Programu Rodzina 500+ ..jpeg

karta dużej rodziny.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

naprawimy to maly.png

logo_ebo.png

epuap2.jpeg

budżet obywatelski logo.jpeg

 • cittaslow.jpeg
 •  
 • baner_partnerstwo.png
   
 • dyzury_aptek_PRUDNIK.jpeg
 • nowe_logo_PIFE_2014_2020_preview.jpeg
 • NFZ_Logo - Kopia3.jpeg
 •  
 •  

 

Promocja książki pt. „Prymas Stefan Wyszyński – więzień Prudnika (6 X 1954 – 29 X 1955)”

W dniu 2 października (piątek) 2015 r. godz. 18:00 w Prudnickim Ośrodku Kultury przy ul. Kościuszki 1A w Prudniku, odbędzie się promocja książki pt. „Prymas Stefan Wyszyński – więzień Prudnika (6 X 1954 – 29 X 1955)” wydanej staraniem Muzeum Ziemi Prudnickiej.

plakat_wyszynski_ksiazka.jpeg


Z recenzji Ks. Prof. zw. dra hab. Józefa Swastka:

W ramach Prudnickiego Roku Prymasowskiego zorganizowano w Prudniku ogólnopolską konferencję naukową poświęconą (…) kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który należy do najwybitniejszych prymasów Polski. Jego życie oraz działalność doczekały się znakomitych opracowań profesjonalistów.

W 1945 r. klasztor Franciszkanów w Prudniku-Lesie został doszczętnie splądrowany przez Armię Czerwoną. Administrator apostolski Śląska Opolskiego ks. infułat Bolesław Kominek odradzał (…) jego odbudowy i przystosowania do życia zakonnego. Franciszkanie zdecydowali się na odbudowę klasztoru (…); musieli go jednak opuścić w 1954 r. w związku z zaplanowanym przez władze państwowe internowaniem prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który w nim przebywał w dniach od 6 X 1954 do 29 X 1955 roku. Franciszkanie powrócili do klasztoru dopiero 31 XII 1956 roku.
 
Kościół w Polsce w okresie internowania prymasa Polski był w bardzo trudnym położeniu. Wskazówki władz państwowych dla służby bezpieczeństwa (…) zalecały rozbudowę siatki agenturalnej polskiego duchowieństwa. W publikacji ukazano zabiegi władz polskich w dziedzinie ateizacji polskiego społeczeństwa w świetle wytycznych władz (…) oraz sprzeciw polskiego społeczeństwa (…) z prymasem na czele. Ukazano także duchową sylwetkę kardynała Stefana Wyszyńskiego jako człowieka niezłomnego o wysokiej kulturze duchowej.