Znajdź nas na:

Przechwytywanie.jpeg

baner_dowod_osobisty.png

Logo Programu Rodzina 500+ ..jpeg

karta dużej rodziny.jpeg

opolska karta rodziny i seniora.jpeg

naprawimy to maly.png

logo_ebo.png

epuap2.jpeg

budżet obywatelski logo.jpeg

 • cittaslow.jpeg
 •  
 • baner_partnerstwo.png
   
 • dyzury_aptek_PRUDNIK.jpeg
 • nowe_logo_PIFE_2014_2020_preview.jpeg
 • NFZ_Logo - Kopia3.jpeg
 •  
 •  

 

Wizyta uczniów w Northeim

Tłumaczenie artykułu Landkreis Northeim z dnia 29 czerwca 2015

 

Powiat Northeim

Spontanicznie, ale serdecznie

Uczniowie z polskiego Prudnika i z Ukrainy odwiedzili Northeim.

NORTHEIM. „Witajcie! Seid willkommen!” tak burmistrz Hans-Erich Tannhäuser przywitał 35 uczniów z Polski i z Ukrainy, którzy ze spontaniczną wizytą przybyli do Northeim.

Po czterodniowej wycieczce do niemieckiej Kolonii w ramach inicjatywy „Dzieci bez granic” 23 ośmioklasistów z miasta partnerskiego Prudnik oraz 12 uczniów z Ukrainy z miasteczka Nadwórna wraz z ich opiekunami zapytało burmistrza Tannhäusera o możliwość zrobienia krótkiej przerwy w Northeim i zwiedzenie miasta. Burmistrz natychmiastowo wyraził zgodę i zaprosił całą grupę na obiad do schroniska młodzieżowego w Northeim.

Spotkanie po obchodach jubileuszu

Po niedawno obchodzonych uroczystościach z okazji rocznicy zawarcia partnerstwa między Northeimem, a Prudnikiem była to pierwsza okazja do ponownego spotkania. „Miałem wiele radości w Polsce. Wizyta w Polsce to dla mnie zawsze bardzo miłe doświadczenie” - powiedział Tannhäuser.

I w związku z tym ani chwilę nie zawahał się, by ugościć grupę turystyczną z Polski i z Ukrainy. Burmistrz ogromnie szanuje miasto Prudnik za podejmowane wysiłki w celu zniwelowania granic wewnątrz Europy. W programie wymiany uczniów obowiązującym od 2009 roku między Prudnikiem, a jej ukraińskim miastem partnerskim Nadwórna uczniowie szóstej klasy mają możliwości wzięcia udziału w trzyletnim projekcie.

Każdego roku uczniowie biorący udział w programie wymiany młodzieży odwiedzają się wzajemnie i mają okazję się poznać. Tym razem polscy i ukraińscy uczniowie odwiedzili niemiecką grupę partnerską młodzieży w Kolonii.

Przyjaźń i rodzina

Opiekunka aktualnej grupy, Wanda Jakcimko, jest dumna z przyjaźni, które nawiązały się dzięki tej wymianie: „Wcześniej uczniowie pisali do siebie listy, dziś piszą maile i SMS-y. Mottem przewodnim wymiany jest hasło: ‘Jesteśmy rodziną’. Mamy nadzieję, że dzięki tym przyjaźniom uda się rozbroić aktualne konflikty między krajami. Jak dodaje 66-latka, wiele przyjaźni kontynuowanych jest również po zakończeniu wymiany.

Ponieważ dla uczniów była to pierwsza wizyta w Northeim - dla niektórych uczniów z Ukrainy w ogóle pierwsza wizyta za granicą - przed opuszczeniem miasta, pod przewodnictwem Mattiego Dahmsa ze schroniska młodzieżowego, wszyscy wspólnie zwiedzili zabytki w Northeim.


wsp3.jpeg