Współpraca z zagranicą

 • 04-04-2016 10:39

  Wizyta delegacji Gminy Prudnik w mieście partnerskim Northeim

  zdj. Northeim 2016.jpeg

  W dniach 3.03 – 6.03.2016r. Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych wraz ze swoimi współpracownikami odbył pierwszą w tym roku wizytę do miasta partnerskiego Northeim.

  więcej
 • 12-01-2016 07:55

  Prudnik wspiera Polaków mieszkających w Nadwirnej na Ukrainie

  nadw26.jpeg

  Początkiem grudnia wizytę partnerską w Nadwirnej odbył Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika,
  a wraz z nim organizatorzy corocznej akcji „Prudnik dla Nadwórnej”. W ramach przedsięwzięcia gromadzone są dary dla mieszkających tam Polaków, podopiecznych nadwirniańskiego domu małego dziecka oraz dzieci uczących się języka polskiego w tamtejszych szkołach.

  więcej
 • 13-08-2015 12:36

  25 lecie współpracy z niemieckim miastem Northeim i 15 lecie współpracy z ukraińskim miastem Nadwirna

  porozumienie.jpeg

  W czerwcu Prudnik obchodził znaczące jubileusze – 25 lecie współpracy partnerskiej z niemieckim miastem Northeim oraz 15 lecie współpracy z ukraińskim miastem Nadwirna.

  więcej
 • 11-08-2015 09:59

  Wizyta uczniów w Northeim

  wsp3.jpeg

  W dniach 18-25.06.2015r grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum nr.1 w Prudniku oraz uczniów z Nadwirnej przebywała w Brϋggen w Niemczech na realizacji kolejnego etapu projektu międzynarodowego „Dzieci bez granic”. Młodzież z trzech krajów Polski, Niemiec i Ukrainy spotkała się już po raz kolejny. Podczas realizacji projektu uczniowie zwiedzali miasto Brϋggen, i okolicę, Kolonię  i mogli poznać szkołę swoich niemieckich przyjaciół w Haaren. W drodze powrotnej grupa projektowa zatrzymała się w Northeim w mieście partnerskim Prudnika. Gdzie zostali zaproszeni przez burmistrza tego miasta.

  więcej
 • 13-02-2015 14:57

  Burmistrz Prudnika z pierwszą w 2015 roku wizytą w Northeim

  Hans Erich Tannhauser, burmistrza Northeim z pierwszą wizytą w Prudniku - wrzesień 2014r. (na zdjęciu delegacje miast partnerskich Northeim i San Giustino).jpeg

  Końcem stycznia Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika odbył pierwszą w tym roku wizytę partnerską w Northeim. W spotkaniach z przedstawicielami samorządu naszego niemieckiego partnera burmistrzowi towarzyszyli jego zastępca Stanisław Hawron oraz dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszard Grajek. Northeim reprezentował Hans Erich Tannhauser, burmistrz tego miasta, Fridhelm Petri i Matti Dhams, przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury w Northeim oraz Ditmar Goll, prowadzący orkiestrę młodzieżową.

  więcej
 • 03-12-2014 14:22

  Prudnik i Nadwirna razem w edukacji

  Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji.jpeg

  Mimo sytuacji w jakiej znalazła się w ostatnich kilkunastu miesiącach Ukraina, współpraca Prudnika i Nadwirnej była aktywną i przyniosła wiele korzyści obu miastom. W tym roku działania skoncentrowały się na wymianie doświadczeń w obszarze edukacji i często łączyły we wspólnej pracy nie tylko Prudnik i Nadwirną, ale też czeski Krnov.

  więcej
 • 18-04-2013 13:15

  Wizyta w Nadwirnej

  P4064089.jpeg

  Od 5 do 8 kwietnia Franciszek Fejdych – Burmistrz Prudnika oraz towarzyszący mu przedstawiciele miast partnerskich: Renata Ramazanova – Mistostarostka Krnova (Czechy) i Massimiliano Rossi, reprezentujący San Giustino (Włochy), odbywali wizytę partnerską w mieście Nadwirna. W wizycie u naszego ukraińskiego partnera udział wzięli także: Zbigniew Lachowicz – dyrektor Cechu Rzemiosł w Prudniku, Marek Krajewski – dyrektor prudnickiego OSiR-u, Eva Markova, reprezentująca Wydział Kultury i Szkolnictwa w Krnovie oraz Alina Foryś – zastępca kierownika ds. promocji Agencji Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik. Członkami delegacji byli także Wanda Jakimko i Walenty Steć, przedstawiciele prudnickiego stowarzyszenia współpracy polsko – ukraińskiej oraz Jan Poniatyszyn, dziennikarz Radia Opole.

  W piątek 5 kwietnia, w pierwszym dniu pobytu delegacji w Nadwirnej, przekazane zostały dary dla Domu Małego Dziecka. Dzieciom przywieziono żywność i pieluszki jednorazowe, ubrania oraz zabawki. Duża część darów dla domu dziecka przekazana został przez Miasto Krnov. 

  Tego dnia odbyły się dwa spotkania z przedstawicielami władz miasta oraz rejonu. Burmistrz Prudnika oraz towarzyszące mu osoby spotkały się z Wasylem Popowyczem, pełniącym funkcję Przewodniczącego Rady Rejonu Nadwirniańskiego oraz Jurijem Kasjanczukiem, nowo powołanym Starostą Rejonu. Kolejne spotkanie było pierwszą podczas tego pobytu wizytą u Zinowija Andrijowycza – Mera Nadwirnej.

  Oba spotkania poświęcone zostały realizowanym wspólnie projektom oraz dalszym planom współpracy. Jednocześnie pobyt na Ukrainie stał się kolejną okazją do poznania kultury i tradycji naszego partnera. Gospodarze Nadwirnej zaprezentowali swój region z niezwykłym zaangażowaniem, a miejsca które zostały pokazane przedstawicielom Prudnika, Krnova i San Giustino pokazały poziom jego rozwoju.

  Kurort narciarski w Bukovelu (1127 m), liczący ponad dwadzieścia stoków, ponad pięćdziesiąt kilometrów tras i kilkanaście wyciągów, zdumiewał standardem i infrastrukturą. Centrum informacyjne Karpackiego Parku Narodowego, stworzone w ramach polsko – ukraińskiego projektu, formą prezentacji. Podświetlana tablica ukazująca największe atrakcje turystyczne parku oraz makieta pasm górskich, w ciekawy, a jednocześnie konkretny sposób ukazały najciekawsze miejsca regionu. Niedzielna wizyta w muzeum huculszczyzny doskonale uzupełniła doświadczenia wcześniejszych dni. Opowieść polskojęzycznej przewodnik przedstawiła korzenie i tradycje Hucułów.

  Ostatni dzień pobytu w Nadwirnej pozwolił spojrzeć na naszego partnera w aspekcie gospodarczym. Spotkanie w przedsiębiorstwie o nazwie „Bobstal” (producent blachodachówki), ukazało postęp i możliwości konkurowania przedsiębiorstw ukraińskich na rynku europejskim.

  Pobyt na Ukrainie, w mieście partnerskim, był nie tylko wizytą oficjalną, lecz także wizytą przyjaciół, bo tak dziś rozpatrywać należy stosunki łączące z Nadwirną zarówno Prudnik, jak i Krnov. Program, jaki przygotował dla swoich partnerów Mer miasta oraz jego współpracownicy, jest wyraźnym sygnałem dążenia do współpracy w oparciu o świadomości korzeni oraz wartości i tradycji strony ukraińskiej. Już dziś czekamy na przyjazd Zinowija Andrijowycza do Prudnika. Tutaj będziemy mogli rozpocząć pierwsze z omówionych w Nadwirnej działań związanych ze współpracą przedsiębiorstw, nauczycieli oraz wymianą kulturową. W czerwcu planowane jest dwustronne spotkanie przedsiębiorców, którego koordynatorem będzie Cech Rzemiosł w Prudniku.

  Spotkanie z dyrektor Domu Małego Dziecka w Nadwirnej.jpeg Przekazanie darów dla domu dziecka (na zdjęciu Renata Ramazanova, Mistostarostka Krnova (Czechy) oraz Massimiliano Rossi reprezentujący San Giustino (Włochy).jpeg P4074102.jpeg P4064089.jpeg

  Kurort narciarski w Bukovelu.jpeg Centrum otwarto w ramach wspólnego polsko - ukraińskiego projektu. .jpeg Centrum informacyjne Karpackiego Parku Narodowego w Jaremcze.jpeg Bukovel jest kurortem liczącym ponad pięćdziesiąt kilometrów tras.jpeg

   

  więcej
 • 27-09-2013 10:51

  Prudnik - Nadwirna. Przedstawiciele biznesu wymieniają doświadczenia

  Stanisław Hawron, Zastępca Burmistrza Prudnika, oraz towarzyszący mu Zbigniew Lachowicz i Edward Birecki, przedstawiciele prudnickiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców, a także Stanisław Kesek (Kęsbet) i Waldemar Stryi (Kostka Brukowa Stryi) przebywali początkiem września z wizyta w Nadwirnej – ukraińskim mieście partnerskim Prudnika. Wyjazd na Ukrainę odbył się na zaproszenie Zinowija Andrijowycza, Mera Miasta, w związku z obchodami Dni Nadwirnej, jednak w dużej mierze poświęcony był także spotkaniom przedstawicieli biznesu.

  więcej
 • 23-03-2012 08:25

  Wizyta w San Giustino

  więcej
 • 23-03-2012 08:26

  Wizyta w Nadwirnej - mieście partnerskim Prudnika

  więcej